OurLive

10 důvodů, proč by i ženy měly studovat a vyznat se ve financích

Dokážete přesně odpovědět na to, jaký příjem má vaše rodina? Máte nějaké úspory? Kolik máte dluhů (hypotéka, půjčka na auto, kreditní karty atd.)? Co se stane s dluhy, pokud zítra ztratíte svého manžela? Kolik a za co vaše rodina utrácí měsíčně (půjčky, nájemné, jídlo, sport, děti, léky, pojištění, rodiče atd.)? Jaké finanční cíle pro 3-5-10 a 20 let má vaše rodina? Pokud neznáte odpovědi na většinu těchto otázek, ohrožujete nejen sebe, ale i budoucnost svých dětí.

V tomto článku budu psát o 10 důvodech, proč ženy potřebují studovat finance a aktivně se podílet na jejich řízení. Tím nechci říct že tyto informace nejsou vhodné pro muže.

Ženy žijí déle než muži.

V česku je tento rozdíl více průměrně 6 let. Je to otázka času, ale ženy budou muset řídit finance dříve nebo později, po odchodu manžela. Podle statistik přežije 7 z 10 žen svého manžela. Je lepší začít se učit dříve v tichém tempu, než když na vás padne milion problémů.

Ženy častěji než muži se vzdávají práce, aby se staraly o nemocné rodiče a další členy rodiny.

Rozvod!

Statistiky jsou děsivé. V česku se z různých důvodů rozpadá 45-50% manželství (rozvod). A pokud jste žena v domácnosti a soud vám ponechá děti, představte si, jaké to je zůstat bez plné podpory svého manžela, bez práce, finančního polštáře a ponětí, jak se vypořádat s finančními záležitostmi.

Ženy utratí za léky více než muži. Je důležité mít rezervu (i na stáří), každý den pečovat o své zdraví a výživu, mít pojištění (zdraví, život) a snažit se vzdělávat vděčné a pečující děti (také celou vědu).

Ženy vydělávají méně než muži

Podle statistik o 11-20%. To je způsobeno tím, že ženy pracují méně, protože častěji než muži vzdávají své kariéry kvůli výchově dětí a péči o své blízké. Vracející se k kariéře, ženy se často spokojí s méně placenou práci, ale s více flexibilní pracovní. Ženy proto musí efektivněji spravovat peníze.

Ženy se více než muži bojí mluvit o financích, a to i s přáteli, s příbuznými a i s manželem, s ohledem na to, že tyto rozhovory jsou příliš osobní. Kvůli tomu často nejsou (finanční) záležitosti, život a kariéra u žen na prvních místech.

92% žen chce studovat finance, ale 8 z 10 se jich obává diskutovat s někým.

Každý, kdo vydělává (více) peněz, ovládá je. Špatně! Toto je instalace, která pracovala po staletí v mnoha kulturách, ale nyní je zastaralá. Finance by měly být spravovány nejlepším finančním manažerem z obou manželů, bez ohledu na to, kdo to vydělává nebo kolik. Dobrým manažerem mám na mysli toho manžela, který dokáže lépe ušetřit peníze, udržet si záznamy, kontrolovat výdaje a emoce (obou manželů) a investovat peníze.

Podle statistik muži šetří peníze lépe než ženy. Protože ženy mají větší potřeba se „odměňovat“. Pocit bezpečí vyvinutý u žen je mnohem silnější než u mužů. A proto pokud se ženy dokáží učit dokáží byt i spořivější. Mít finanční polštář je jedním z nejdůležitějších kroků k finančnímu blahobytu a bezpečnosti rodiny. Generace před námi, byli ženy dvakrát spořivější než muži nejen protože nic moc na trhu nebylo ale měli mnohem větší potřebu v pocitu bezpečí.

Manžel odešel, dluhy a problémy zůstaly. Ztráta manžela (smrt, rozvod, invalidita) neznamená, že dluhy a problémy jdou s ním. Pokud jste se svým manželem nepojistili své půjčky, vy (žena) zaplatíte hypotéku, půjčku na auto, kreditní karty nebo jiné dluhy poté, co odejde.

Nikdy neberte a nepodepisujte se pod půjčky na auta nebo hypotéky, jako spoludlužník, bez pojištění života manžela i sebe a pracovní kapacity.

Závěr

Být nádhernou matkou, báječnou manželkou, starat se o své rodiče, vydělávat peníze, chodit na sport a starat se o sebe, řešení milionu rodinných problémů je opravdu hodně! Ženy, včetně nezaměstnaných, si zaslouží vědět o financích rodiny, ne-li všechny.

Doma to máme trochu jinak o finance se starám já. A vlastně každou položku spolu doma probíráme ale znám rodiny kde moje kamarádky nemají ani ponětí o tom kolik doma platí za elektřinu, nebo jestli manžel již doplatil půjčku na auto.

Myslím si že ženy především ty v domácnosti by měli nejen se vzdělávat ale hledat a studovat investiční příležitosti.

Podle amerických statistky muži mají větší sklony vsadit vše a buď vyhrají nebo ne. Ženy jsou v tomto ohledu zdrženější pokud investují tak diverzifikují a na konci mají ne moc velký zisk a nebo ne moc velkou ztrátu.

Proto by se ženy měli nejen učit ale také se podílet na finančním plánovaní rodiny a především pokud se o účty stará žena měla by k plánování přizvat i svého muže.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru