OurLive

Kam investovat

Spořit si? Ale jak a u koho?

Poslední dobou celkem často potkávám takový dotaz na sociálních sítích ale i od známých – “U koho spoříte a kam odkládate peníze?” Především lidé neví kam odkládat peníze. Naše banky, tady v Česku, nenabízí žádný úrok, a to co se tváří že teda úrok je, většinou bude menší než je inflace. V případě, že šetříte na dovolenou, možná by byl dobrý nápad mít prostě vedlejší účet na který odkládat nějakou tu korunu, ale na dlouhodobé spoření to není.

A tak vlastně kde je to správné místo kam odložit vaše peníze?

Variant v dnešní době je mraky, a kdo se v tom má vyznat?

Třeba vám tímto článkem objasním, alespoň částečně, jak se v tom trochu vyznat. Předem vám chci sdělit, že se nejedná o žádný závratný plán k zbohatnutí.

Pokud půjdete do banky tak se setkáte s takovým zajímavým vyrazem diverzifikace portfolia. A všichni vám budou říkat jak je dobré investovat a budou mít pro vás neuvěřitelné množství kam investovat, že je to lepší než jen spořící účet v tom mají pravdu. 

Rozhodně je peníze lepší investovat než odkládat na spořící účet se zanedbatelnym úrokem. V tomto případě, samozřejmě, jsou možnosti o xy větší. Většina bank a různých finančních center nechape správně výraz diverzifikace portfolia, a tím bych začala. Jako první vám popíšu možnosti investic a to na které je dělíme.

Možnosti investic dělíme na:

  • Státní dluhopisy (tady se taky počítá důchodové a stavební spoření)
  • Dluhopisy (vlastně půjčujete peníze soukromému subjektu a on vám je vrací s určitým úrokem)
  • Akcie (sem přidáme i podíly v malých společnostech)
  • Komodity
  • Nemovitosti

Asi to všechno znáte. Každý kdo dočetl až sem chápe, že je ideální mít od každého kousek.

Já třeba investuji do fondu (akcie a státní dluhopisy) a do komodit zatím pouze do stříbra.

Je třeba chápat za jakým účelem chcete investovat – jestli na své vlastní staří nebo pro děti či vnoučata.

Státní dluhopisy

Státní dluhopisy –  jsou garantované a pokud nenastane nějaká katastrofa budou vám vyplaceny téměř bez ohledu na ekonomickou situaci. Ale výnos z nich ne vždy pokryje inflaci (znamená to, že úrok může být nižší než reálná inflace ve státě a peníze za které jste si dluhopisy nakoupili se mohou znehodnotit. Například jestli jsme s vámi nakoupili státní dluhopisy v USA za 1000 dolarů, pod úrokem 1%, při aktuální inflaci v USA v 11%, každý rok ztrácíme v naše koupěschopnosti 10% – za stejné množství peněz si nemůžeme dovolit totéž co v minulosti. Musíme ale být upřímní – američané nejsou hloupí. Nakupuji statní dluhopisy ne jen za účelem zisku ale také proto, že chtějí se podílet na rozvoji své země, mají naději v tom, že když své zemi půjčí prostředky tak přispějí tomu aby byla lepším místem pro jejich potomky.)

Běžné dluhopisy

Běžné dluhopisy – já jsem se o ně nezajímala, ale jedna se o situaci jako například s upvest (investiční společnost) kde vlastně půjčíme firmě a ona pak půjčí developeru a on za to postaví, vybaví, prodá nemovitost a vrátí peníze i s úroky. (Nejedna se o investice do nemovitosti, váš úrok není závislý na pohybu nemovitostního trhu. Je to spíš něco jak v Česku Zvonky kde “Lidé půjčují lidem… levněji, rychleji a s klidem :)” )

Akcie

Akcie – v tomto případě to chce něco nastudovat a pochopit jak se orientovat na trhu. A pro většinu lidí je to příliš složité a také drahé. Ale pokud by vás to bavilo rozhodně je to správný nápad. Existují různé fondy, mě se ze všech nejvíc líbilo portu. Tam jsem založila účet jak pro sebe tak i pro syna a ještě jeden budu brzy zakládat autu. (Protože nemám již havarijní pojištění – si myslím, že uniqa je totiž nejhorší pojišťovna, a pokud vás to bude zajímat pište do komentářů podělím se s vámi příběhem jak špatné to může byt s pojišťovnou.)

Portu je společnost která za vás investuje peníze na základě vámi vybraného rizika. Při registraci vyplníte krátký dotazník a pak jen “spoříte” peníze které se vám zhodnocují, ale také se mohou znehodnocovat na základě vývoje na trhu – pořád to jsou akcie. Nemusíte se o nic starat – společnost vybírá nejlepší poměr pro vás. Na dlouhodobé spoření v horizontu alespoň 10 let vřele doporučuji.

Komodity

Komodity – dají se koupit ve své hmotné podobě a nebo jako cenné papíry v bance. Mně se líbí mít stříbro a moct si na něj jak se říká sáhnout. Ale prodejnost takové investice je pomalejší než například pokud budete mít jen cenné papíry. Ty prodáte za pár sekund maximálně minut a u fyzického kovu to může trvat týdny.

Nemovitosti

Nemovitosti – pokud chceme vnímat nemovitost jako investici tak to rozhodně nemá být nemovitost ve které bydlíme, ale kterou máme za účelem zisku. Jako třeba sklad nebo byt k pronájmu. Ještě je populární varianta, že v nemovitosti provozujete nějakou výdělečnou činnost. Například mechanik má garáž a v ní opravuje auta ale přitom v samotném domě s garáží bydlí to se též dá vnímat jako investice.

V rozhovoru se svým bankéřem o možnosti zhodnocení peněz a potřeba diverzifikace investic, neváhejte zeptat: “Jak přesně budou prostředky diverzifikované?” Pokud zjistěte ze jen do akci a státních dluhopisu (to je ten lepši případ), pamatujte, ze diverzifikovat znamená investovat i do mnoha variant jako jsou ty popsané výše. V krizi začínají jako první padat na ceně akcie je většinou následují nemovitosti, ale ne vždy. Poté dluhopisy a ve spoustě případech v tuto chvíli komodity rostou protože se většinou chovají přesně obráceně oproti akciovému trhu a i tady je třeba podotknout že ne všechny komodity.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru