OurLive

Minimalismus

Už víc, než 2 roky pokukuji po minimalismus ale samozřejmě tak jak většina věci jen tak okrajově. Ale vidím v tom cestu většího klidu a svobody. Začala jsem tím, že jsem se rozhodla uskromnit svůj šatník. Díky tomu, že jsem našla svůj styl, ve kterém se cítím dobře to rozhodně usnadnilo tento proces. Přivedlo to k tomu, že nenakupuji oblečení náhodně ale mám seznam ještě několika věci, co bych opravdu chtěla mít. A to vede k většímu šetření na drobnostech a pak můžu raději koupit jedu věc ale už opravdu kvalitní a na dlouho.

Tak jsem si konečně pořídila kašmírový rolák. A mimochodem odchodila jsem v něm většinu zimy.

Ještě moment k mému seznamu s oblečením a vlastně s čímkoliv, pokud nějakou věc chci nebo při vyhazovaní věci ze skříně mě napadne, že nějakou věc bych chtěla napíšu ji na seznam. Jednou za sezónu procházím oblíbené e-shopy někdy častěji hlavně, když připravuju článek na téma trendů. A pokud nic podobného nenajdu jako je na seznamu a pořád do chci tak věc na seznamu nechám, a ještě navíc občas procházím prostě seznam a uvažuju o tom, jestli vážně věc potřebuju a jestli ji budu nosit takový test teď procházela džinová bunda a na seznamu už je víc, než půl roku takže až najdu tu ideální bundu rozhodně si ji koupím. Ale dlouho jsem si přála mít hedvábnou sukni a víte co asi ji vážně nepotřebuji mám lněnou, saténovou a koženou a pak sukně které nenosím a nosit nechci ty co vypadají ještě k světu nevyhazuji, ale odkládám do boxu, protože občas mívám retro náladu, kdy přehrabu barák, protože nutně potřebuji tu dlouhou saténovou sukni na tu večeři, kam se chystám. Navíc hromada takových dobře vypadajících věci jde do ateliéru. Tam se pomalu začínají sbírat poklady.

I když do ideálního minimalismu to má ještě daleko tak myslím, že už moje uvědomělé nakupovaní opravdu vede k menšímu utrácení za zbytečné věci, a hlavně pomalu zmenšuje obsah mého šatníku.

Minimalismus v jídle

Hrozně se mi libí tato představa opravdu ale žádný extrém. Pomalu se sepisuji jídelníček na týden do budoucna bych chtěla na 14 dní pevně stanovený jídelníček a jeho se držet pořád dokola. Mít tam dostatečné živiny a vitamíny a mírně upravovat podle sezony. To pomůže, jak všem doma že si zvyknou tam třeba sudé pondělí losos a přestanou se pořád ptát, ale usnadní to život a plánovaní nákupu především mě. A hlavně si od toho slibuji, že nebudu mít stavy ve stylu už nevím co vařit.

Kosmetické přípravky

Opravdu je to bomba dekorativní kosmetiku sem prošla více méně bez potíží a z ní zmizelo skoro všechno. Nechala jsem dekorativní paletku Dior na nějaký večírek a dvoje stíny co používám a řasenku no vlastně stejně toho až tolik nevyužiji většinu dne prohodím prostě s krémem a někdy s řasenkou a bronzerem výjimečně tvářenkou a stíny to jedině večer někam mezi lidi. A Dior paletka ta je na plesy svatby a jiné události.

S pečující kosmetikou to bylo horší. Toho mám … hmm asi bych se měla stydět. Tam teda na žádné vyhazování nedojde, a to asi nikdy kupuju malé krémy a ráda je střídám a jen krémů a sér u mé doma naráz je minimálně 8 kusů na celý měsíc každý po jednou týdnu. Ale to asi není taková hrůza všechny takové věci se snažím mít uklizené, a to že to nepřekáží pořád na očích už dělá volnější prostor.

Závěrem

Myslím, že to dřív nebo později zvládnu asi se nedokážu dostat na 30 osobních věci nebo kolik by mělo bát správně ale myslím, že jak nedávno říkal Mett pokud zmenšíme domácnost na 300 už to je posun vpřed. Ale pravidelně dělám vyhazovací výzvy už dávno nepočítám kusy ale spíš oblečení třídím každého půl roku a drobnosti doma věci asi co rok chtěla bych zvednou na co čtvrtletí a už s tím začínám. Každý týden se snažím třídit elektronický bordel a jednou do roka věci v kuchyni ve stylu že když něco opravdu se nezaplo a nezašpinilo ani jednou za rok proč vlastně to skladovat (výjimku tvoři některé formičky na vánoční cukroví.)

Navíc je zajímavé zamyslet se nad věcmi kolem vás a zlikvidovat ze svého okolí minimálně část toho co opravu nepotřebujete. Nejvíc mě zaráží stav například roztrhlé boty, ale já je nevyhodím třeba se budou hodit no jako vážně, různé věci jako sekačka (šak ji někdy opravíme) mimochodem už je jiná sekačka. Asi sem díky takovým lidem ve svém životě dostala takové poučení a pokud vím že neopravím tak nenechám. Ale mám boty, které opravu opravím už je to dva roky, ale jsou to ty nejpohodlnější a nejkrásnější kožené lodičky a teď po covidu hned jak pojedu kolem té opravy, tak je určitě nechám spravit.

At to zní, jak chce odstranění ze života zbytečných věcí nám pomáhá cítit se lehčí a kupodivu i soustředěnější.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru