OurLive

Přerušovaný půst

O přerušovaném půstu jsi určitě už slyšela, nebudu tady rozvíjet jako jsou varianty půstu a jak pro sebe vybrat ten správný. Jestli máš zájem o takový článek určitě to napiš do komentáře a já vydám i článek o tipech přerušovaného půstu.

Sama se stravuji přerušovaným půstem už více než rok začínala jsem rovnou ze systému 16/8 a postupně se posouvám k 18/6 to je rozhodně ideální způsob pro mě.

Čím víc čtu o přerušovaném půstu tím víc nechápaní vidím, a tak bych ráda vyvrátila mýty. Doba půstu začíná až po strávení posledního jídla, a ne tak, že poslední jídlo bylo v 19 h a od té doby. Na internetu je možné najít dobu trávení většiny potravin.

Největší mýtu o přerušovaném půstu

A asi největší mýt, který bohužel je velice rozšířený je že se jedná o způsob diety, při které můžeme jíst cokoliv a přitom hubnout. To je totiž obrovský omyl. Přerušovaný půst nemá žádný vliv na hubnutí jako takové. Je to způsob stravování. I tak pokud chceš zhubnout v době přerušovaného pustu je třeba počítat kalorie a opravdu hlídat co jíš a jaké potraviny.  Navíc po roce jako je to v mém případě je velice jednoduché sklouznou ke kalorickému nedostatku a z toho začít přibírat. Opravdu i pokud se jedná o jediné jídlo za den mělo by obsahovat 1200-1500 kalorií. Já se snažím držet okolo 1000 kalorií, protože můj cíl je ještě mírně zhubnout.

Co mi dal přerušovaný půst

Mnohem víc jsem se zaměřila na to co jím a co všechno od toho jídla dostávám do těla. Nikdy jsem nebyla nějakým zarytým zastáncem pouze zdravého životního stylu. Opravdu miluji KFC a jen tak se toho všeho co mi přináší včetně pohodlí drive okýnka se rozhodně nehodlám ale návštěva KFC kebabu a různé ne doma udělané stravě je maximálně jednou za měsíc, a i to není pravidlo.

Téměř nemám chuť na sladké a mnohem měně potřebuji jíst. Mívám dny, kdy můžu nejíst vůbec nebo jíst jen jednou za den. I když občas bojuji s chutí na jídlo (což není hlad), když dopoledne chystám snídani nebo svačinu členům rodiny. Ale nejím, ne protože mám nějakou sebekontrolu, ale opravdu chápu, že teď to jídlo nepotřebuji. Navíc po jídle se špatně cvičí, což je ještě jednou mojí motivací, cvičím vždy až po tom, co dodělám snídaní.

Proč zrovna přerušovaný půst

Neúplně chápu sám názvem, ale když nad tím trochu pouvažuješ před celou touto dobou nějakých fast foodu a obrovskou neúměrnou spotřebou, lidé asi jedli, když měli hlad. Samozřejmě děti, které rostou je třeba krmit třikrát za den ale nás dospělé přece dávno ne. Novodobá móda na přerušovaný půst má pomoci člověku dostat organismus do stavu autofagie. A právě proto je vhodně přejít na tento způsob stravování nejdříve v 25 let a tam spíš blíže ke třicítce, aby organismu neškodit. Autofagie je stav kdy organismus začne stravovat sám sebe, především odumřelé buňky ale s němá i svalovou hmotu. Jestli tě to zajímá vysvětlení, je na dlouho pohledej informace na internetu. Ale zkráceně jedná se o stav recyklace. Zajímavý článek podrobněji zde.

Přerušovaný půst a káva

To je asi nejčastější dotaz, co jsem zatím dostala. Co s tou naší nejoblíbenější ranní kávou. Obecně platí že kávu pít ráno na lačno není správné a v budoucnu muže ovlivnit či poškodit nás nervový systém. Ale chápu, že to je takový specifický zlozvyk, od kterého se ani mě nechce tak si kávu ráno dám slabou asi ¼ lžičky rozpustné anebo ¾ lžičky mleté do konvičky na moka Prostě na chuť ne za účelem probuzení. Asi by bylo vhodné dát si kávu (někdy jednou za dva až tři měsíce to tak dělám) po prvním jídle. Ale na denním pořádku to sesedí to mých zásad stravováni. Kofein se vylučuje z organismu až 16 hodit a brání tvorbě melatoninu.

Přerušovaný půst a alkohol

To je také velice populární dotaz. Alkohol je velice škodlivý a již dávno je vyvráceno maximum přínosných faktorů i malého množství alkoholu a tím spíš s nějakou pravidelností. Ale je to taková společenská tradice, a navíc muže byt i chuťově příjemný. Jsem zastáncem toho že jsme tedy jednou tak proč ne. Pokud se na to podíváme z hlediska nějakého vědeckého výzkumu tak lidé, které poměrně žijí dlouho a jsou zdraví jsou právě lidé žijící v horách. Samozřejmě to mluví samo za sebe. Tito lidé říkají, že si rádi dají převážně červené kvalitní suché víno jednou za čas. No a co my co máme radí Prosecco?

Alkohol běžně počítám jako příjem kalorií, a to prázdných a od poslední skleničky ještě hodinu a teprve od ní pak dobu půstu. JE důležité v daný den rozložit kalorie tak abys měla volné kalorie ale přitom příjem tuku i bílkovin v normě ideálně bez žádného příjmu fruktózy či cukru.

Závěrem

Zatím mě osobně přerušovaný půst vyhovuje i když jsem začala citelně ztrácet svalovou hmotu a musím to kompenzovat větší fyzickou aktivitou. A snažím se najít harmonický stav mezí jídlem a aktivitou tak aby můj deficit kalorií byl o něco menší, než je v tento moment.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru