OurLive

Včelí produkty – Co z nich je dobré užívat aspoň jednou za čas

Asi nejznámějším včelím produktem bude med, který je nejspíš v každé kuchyní. Hlavně teď kdy podzim už je s námi nějakou dobu a někteří z nás připravují med do čaje a jiný varianty, jak posílit svou imunitu. Bohužel právě med do čaje nemá žádný efekt. Med se skládá 45% z glukózy 45% z fruktózy a je tam pouze 10 % zdraví prospěšných aminokyselin. A těchto 10% se poškodí při zahřátí takže efekt od medu v čaji je zhruba jak od cukru. Když už chtít jíst med je mnohem lepší koupit opravdu přírodní kvalitní med a jej třeba půlku lžičky cumlat před druhém jídlem nebo na lačno. Med je mnohem lepší cumlat, protože právě se smícháním se slinou  je docíleno maximálního vstřebaní zdravých aminokyselin.

Dalším hodně známým produktem je propolis

Výborný je jako antibakteriální a proti virusový produkt. U nás doma je to první lék který se používá při všech nachlazeních.

Mateří kašička

Asi nejdražší z včelích produktu je mateří kašička. Je na trhu k dostání v několika variantách nejlepší, které se dá koupit je zamražené. Tato varianta ovšem je složitě dostupná. Přitom právě když se mateří kašička zmrazí rychle ztratí minimum ze všech prospěšných složek. V dávkovači i v kapslích se ovšem kvalita snižuje. Mateří kašička se jako první začala používat pro předčasně narozené děti cca od 20 dne života protože se vypozorovalo že pomáhá k lepšímu rozvoji buněk i orgánů.

Mateří kasička obsahuje:

 • Hormony
 • Estradiol i progesteron
 • Aminokiseliny
 • Proteiny, které jsou nejbližší po své stavbě právě lidským
 • Všechny vitamíny skupiny B
 • Kyselinu mléčnou a pyrohroznovou

V některých státech USA se doporučuje dokonce místo antidepresiv, protože pomáhá ke zvýšení hormonu dopamin a serotonin v mozku. Ovšem protože je ho opravdu omezené množství a tomu často odpovídá i cena, proto se doporučuje používat kurzem třeba na jaře a na podzim cca jeden měsíc.

Včelí pil

Včelí pil je cenově dostupný produkt a není asi žádaný důvod nemít po celý rok jednu sklenici v lednici ať se rozhodneš jej používat každý den nebo jen jednou za čas. Sama si beru pul lžičky téměř každý den někdy si dám měsíc pauzu a občas střídám s pergou. Vřele doporučuji pyl mít a dávat sobě i dětem především v sezony chřipek a také v době nemoci.

Obsahuje

 • Aminokyseliny
 • Enzymy
 • Fytohormony
 • Karotenoidy
 • Flavonoidy
 • Obrovské množství vitamínů a minerálů

Včelí chleba – perga

Trochu dražší ale pořad dobře dostupný produkt je takzvaný včelí chleba jeho obsahuje, jak pil, tak med ale i vosk. Prochází procesem fermentace, a proto je považován za aktivnější formu, než je pil.

Záverem

Včelí produkty jsou ty, které nám dala příroda a často jsou více či méně srovnatelné s některými chemickými, farmaceutickými výrobky a pokud máš tu možnost zvaž v první řadě přírodní produkty. Ovšem tento článek nenahrazuje konzultaci s lékařem a rozhodně se nejedná o plnohodnotné léky ale v lepším případě o přírodní doplňky stravy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru