OurLive

Jak můžeš zlepšit svou paměť, naučit se řešit problémy kreativněji a být šťastnější?

Zde jsou čtyři velmi účinné a jednoduché postupy. V období předvánočního stresu to rozhodně není od věci.

1. Cvičení „Tady a teď“.

Vědci říkají, že každý den máme 50 000-100 000 myšlenek a 90 % z nich je stejných. Toto hučení v naší hlavě ztěžuje soustředění a snižuje kvalitu přijímaných rozhodnutí. Stanov si pravidlo, že nepřekrucuješ stejné myšlenky dokola jako na kolotoči. Snaž se být většinu času v okamžiku Tady a Teď. Bylo prokázáno, že tato praxe soustředěnosti pomáhá zlepšit paměť a snížit emoční stres.

2. Dopřej si během dne chvíli ticha

Až dokončíš jednu činnost a než přejdete k další. Když jsi například vezla dítě do školy, nespěchej do práce a neber telefon! Dej si minutu na klidné dýchání a teprve potom přejdi k dalšímu úkolu. Věnuj pozornost tomu, jak často popadneš telefon, když se nudíš nebo máš před sebou těžký úkol. Tento zvyk naznačuje, že jsi přetížená a potřebuješ relaxaci, ale nevěnuješ tomuto problému dostatečnou pozornost.

3. Začni se učit něco nového.

Zdá se, že to vytvoří další stres, ale ve skutečnosti se mozek rád učí, pokud vytvoříš správnou motivaci. V ideálním případě se zapoj do činností s obtížnou koordinací: tanec nebo jóga jsou velmi užitečné pro zklidnění myšlenek a soustředění na daný okamžik.

4. Hluboký nádech

Dýchání má hluboký vliv na nervový systém. Ve stavu neustálého stresu se stává povrchním a mělkým. Je pozoruhodné, že existuje i inverzní vztah: začni dýchat pomaleji a hlouběji, soustřeď se na výdech a stres sám odezní.

Jaká témata si chcete přečíst na mém blogu?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru