I když sama se stravuji IF (přerušovaný půst) mám hodně klientek co rady snídají i když častěji se jedná o pozdní snídaní, proto bych se chtěla věnovat tomu rozložení jídla, které se opravdu skládá ze tří jídel. Ve finále to, co sníme má vliv nejen na naši váhu ale především na naše zdraví. Vím, že mezi mými čtenáři je kromě lidí, co nemůžou žít bez snídaně také velké množství lidí, kteří mají potřebu jist 5krát nebo dokonce 6krát za den. Jen bych chtěla upřesnit drobné stravovaní je pro zdravého člověka víc na škodu než k prospěchu. Po každém jídle se v našem těle zvedá úroveň inzulinu a jeho hladina klesá po 3,5 až 4 hodinách, pokud člověk za 3 hodiny po jídle zase jí tak zase zvedá hladinu inzulínu, a tak celý den, večer si dá ještě víno nebo pořádný kousek dortu či čokoládu. Tady už se nejedná o vyšší hmotnost ale o náběh na reálné zdravotní problémy.
K zapamatování. Zdravý člověk by měl jíst maximálně 3krát denně plnohodnotným jídlem, které by mělo mít velikost cca 3 pěsti, aby se dostatečné najedl ideálně k tomu ještě porci salátu, především z brukvovité zeleniny. O zelenině a kterou upřednostnit jsem psala zde.
Každé z našich třech jídel by mělo obsahovat bílkoviny, tuky a sacharidy.
Snídaně
I když její důležitost je hodně přeceňovaná. Pokud máte ráno hlad tak večeře byla nedostatečná. I přes moji lásku k IF nenutím to nikomu, pokud chcete snídat jste tak celý život zvyklí tak rozhodně proč ne ale doporučila bych třeba pozdější snídani.
Vysvětlím: Při kvalitním spánku bychom se měli probudit plní energie, kterou vyrobili naše mitochondrie A spousta lidí se rozhodne vzít tuto energii a vyplýtvat ji na trávení snídaně.
At již snídáte nebo ne naše ráno by mělo začít sklenicí až dvěma teplé vody ideální teplota vody ráno je okolo 40-60°C pro nastartovaní trávicího traktu. Snídaně by měla následovat nejdříve za 4 minut od sklenice s vodou.
Jako koučka zdravého životního stylu pomáhám nastavit ranní rituály tak aby opravdu jídlo nebylo to první na co je třeba myslet. A i díky tomu se mým klientkám daří nejen vystoupit z kolotoče věcného zobaní a snížit váhu ale rozvíjet vědomí a štěstí.
A zpátky ke snídani. Snídaně by měla obsahovat bílkoviny, vlákninu, tuky i sacharidy.
Bílkovina muže bý jak rostlinná, tak živočišná: tofu, tvaroh, vejce, kvalitní slanina, humus.
Tuky: avokádo, oříšky, semínka, oleje,
Sacharidy + vláknina: luštěniny, zelenina, ovoce (ovoce obsahuje vysoké mužství cukru tak pozor na to, porce by měla bát opravdu malá.
Snídaně by neměla obsahovat rychle sacharidy: krupicová kaše, pečivo, musli, expres kaše.
Patříš mezi ty, které nestíhají ráno vařit, a proto sáhnou raději po nějaké nezdravé snídani? Pokud ano nachystej si snídaní večer to ti ušetří ráno čas a zajistí kvalitní jídlo.
Příklad ideální snídaně: Podle množství tuku jestli jej hlídáš doporučuju omeletu ze dvou vajec nebo omeletu z jednoho vejce a jednoho bílku plněnou špenátem a sýrem. Pokud je špenát domácí tak je to jedno z nejlepších řešení. A k tomu menší porci salátu z čerstvé zeleniny.
Oběd
Pokud ráno snídáš tak oběd by měl být nejdříve za 4 hodiny od snídaně. Souvisí s hladinou inzulinu v krvi. Co se dá jíst na oběd? Často preferovaná kombinace polévka a druhé. Pokud ti vyhovuje tak je to rozhodně super, ale třeba pro mě je to opravdu hodně jídla. V případě polévky doporučila bych vyhnout se takovým polévkám jako je kroupová držková a vlastě polévkám s větším obsahem luštěnin a pokud ji máš rada tak ji počítej do toho množství nezdravého jídla což by nemělo přesáhnout 20% tvojí stravy. Miluji hráškovou polévku a nedělám ji častěji než jednou za 14 dní až měsíc. I když já obecně nejsem zastáncem polévek na denní bázi, protože často se mi s ji nechce vařit. Sama, když už dělám polévku tak si k jako druhé dam salát a maso.
Láska k rychlým sacharidům k obědu mě vždy udivovala a tady pravidlo zní, pokud tak moc je chuť na tam třeba špagety tak raději oběd jak večeře.
Příklad zdravého obědu: vývar nebo hustá krémová polévka (zeleninová), Tučnější maso tady bych upřednostnila hovězí nebo vepřové se zapečenou zeleninou mrkev, červená řepa a další zelenina.
A jak správně se naučit chystat jídlo a plánovat svůj jídelníček své klientky naučím ke konci mého programu.
Večeře
V případě redukce váhy je lepší na večeří vybrat rychle stravitelný bílek (ryby, mořské plody, kuřecí nebo krutí spíše méně tučné maso) a pokud nesnídáte tak je samozřejmě vhodnější vybrat tučné, ale stále rychleji stravitelné maso v tomto případě bych doporučila vyhnout se vepřovému. V době hubnutí by večeře neměla obsahovat ani luštěniny v žádném případě pečivo, a to a ni ve stadiu kdy váhu jen udržujete a je správné vyhnout se škrobu. Takže jednoduše pokud vás den začíná snídaní tak vy večeře neměla byt příliš tučná a měla by obsahovat malé množství sacharidů, které by měli byt zastoupené v zelenině. A pokud váš den začíná obědem tak vyberte tučnější maso a do salátu klidně přidejte oříšky nebo semínka.
Pokud máte problémy s trávením, a především vás trápí nadýmaní je vhodné se večer vyhnout sirové zelenině a raději jíst tepelně upravenou.
Příklad ideální večeře: Filé bíle ryby s pyré z květáku a porce zeleninového salátu.
Závěrem
I pokud se nestravujete přerušovaným půstem pauza mezi posledním jídlem a prvním jídlem následujícího dne měla být minimálně 12 hodin ideálně 14 hodin ale k 14 hodinám se dá propracovávat velice pomalu a bez většího stresu pro organizmus.