OurLive

Oleje a tuky v kuchyni

Na první pohled to vypadá jako opravdová drobnost nahradit olej v kuchyni. Ale tuky používáme a jíme každý den a velkou část z nich právě v podobě olejů. Proto taková malá změna bude mít citelný pozitivní vliv na naše zdraví.

Tuky jsou velice důležité pro náš organizmus. Smutné je, že hlavně v době diet se často tuky omezují tělo i tak prochází stresem, a navíc ještě přichází o důležité živiny, které člověk nejlépe dostane právě z tuku.

0. Palmový olej

Ten olej, co se používá v dnešních potravinách rafinovaný, který ztrácí nejen své zdravé vlastnosti ale nabírá hromadu zdravé škodlivých složek. T oje právě ten olej jemuž bychom se měli maximálně vyhýbat.

10. Rafinovaný kukuřičný a řepkový olej

Horší olej tady dělá nejen způsob zpracování, ale také způsob pěstování a obrovské množství pesticidů které se tu použijí.

9. Rafinovaný slunečnicový olej

Jestli vybírat mezí řepkovým a slunečnicovým tak slunečnicový olej je o trochu lepší ale obecně každý olej který je v průhledném plastu se okysličuje a pokud ne tak jsou do nej přidané složky které tomuto procesu brání.

8. Rostlinné oleje z ořechů a semen

Jsou sice velice chutné a moc dobře voní ovšem je to zdroj omega 6 a ty bychom měli podle možnosti regulovat. Ale já mám třeba hrozně rada olej z vlašských ořechů, a tak si jej jednou za čas dám do salátu, ale rozhodně nepoužívám denně a ani týdně.

7. Máslo

Kvalita dnešního másla by mohla být lepší, tady je také důležité pamatovat že by mělo vyt 82% tuku. Nakupujeme máslo 72% má jiné zpracování a také se do nej často přidávají další oleje. Nejlepší máslo samozřejmě koupíte od farmaře ideálně kterého osobně znáte a znáte jeho kvalitu. Ale takovou možnost má málo kdo. Proto si máslo jako tuk je na 7 pozici tohoto žebříčku. Maximální teplota 180°C

6. Nerafinovaný slunečnicový olej

Má velice nízkou maximální teplotu rozkladu, a proto je ho dobré využívat pouze do salátu.

5. Živočišné tuky

Velice oblíbené u našich babiček. Všechny živočišné tuky mají vysokou teplotu rozpadu jsou vhodně na smažení. Ale jedná se o nasyceno mastné kyseliny, proto je lepší je konzumovat v omezeném množství.

4. Lněný olej

Tento olej obsahuje čtyři krát vice omega 3 než oběma 6 a také vitamin E. Má blahodárný vliv na kvalitu naší pokožky i vlasů. Ale má také své minusy velice rychle se okysličuje a teplota rozkladu je 107°C takže vařit se na něm rozhodně nemá.

3. Kokosový a červený palmový olej

Palmový olej v dobré kvalitě se tu moc sehnat nedá. Ale výběr z kokosových olejů je velký. Kokosový olej má silnou vůni i chuť ale da se koupit i rafinovaný bez buně který je vhodný na pečení, smažení. JA ho doma používat nejčastěji i skrz přijatelnou cenu. A top jedna mezi kokosovými oleji je olej MCT.

Kokosový olej se ve své většině změní na energii v našem těle. Má antibakteriální účinky, obsahuje vitaminy A,D,E i K.

2. Ghí

Tohle máslo není novinkou je to velice známe a skvěle se na něm připravují jídla má totiž maximální teplotu 250°C a to už je opravu hodně na potřeby v kuchyni.

1. Avokádový olej

Avokádový olej má nejvyšší maximální teplotu ze všech rostlinných tuků a to je 270°C. Studie již nyní ukazují že právě avokádový olej dokáže léčit záněty v těle. Mě se nejvíc libí avokádový olej právě za jeho použitelnost a vysokou teplotu, protože se dá použít opravdu všude.

Olivový olej

Je zvláštní kategorie. Sam olivový olej se skvělý a moc zdravý extra virgin super do salátu a ke studeným pokrmům a extra light na vaření rafinovaný olovový olej. Ale právě díky popularitě olovového oleje je často míchaný s jinými oleji a jeho kvalita je příšerná. Proto doporučuji kupovat jen ověřené firmy.

Závěr

Pamatuj oleje vždy kupujeme pouze v tmavém skle kvůli tomu, že se okysličují, a ještě lepe nejen v tmavém skle ale dále lahev zabalenou v papíru.

Mám doma tři tipy kokosového oleje a opravdu používám nejvíc a také avokádový olej. Sem tam si koupím nějaký ořechový olej na chuť do salátu a také domácí olivový olej z Chorvatska rozhodně nechybí v kuchyni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru