OurLive

Výbavička pro miminko

Co koupit k miminku, aby z toho nepraskl celý dům a co se vůbec hodí a co ne. Vím, že u každého je to hodně individuální, ale inspirace rozhodně neškodí. Drobeček je u nás druhým chlapečkem tak opravdu podědit hromadu věcí, díky tomu jsme toho moc nekupovali.

Kočárek jak bez něj.

Kočárek mám hrozně ráda i když není moderní nemá pohyblivá kolečka, ale nežijeme ve městě a s nafukovacími koly a stabilním kočárkem se dá projít případně i neasfaltovanou cestou bez potíží. Z toho vyplívá kočárek – vybírat hlavně podle toho kam s ním chceme chodit. Ve městě a po cyklostezkách rozhodně plastové otoční kolečka jsou hrozně pohodlné ale na nějaký výlet na lesní cestu to nebude a opačně pevná neotočná kolečka nafukovací na lesní, polní i štěrkové cesty. Pro hodně lidí hraje roli i výška kočárku, aby neboleli záda, ale já ho mám hodně nízký a nějak mě to nevadí.

Postýlka

Postýlka by měla mít nastavitelnou výšku roštu, aby se novorozenec mohl zohýbat do takové hloubky, je snad nereálné. I když jsem na začátku chtěla takovou, která se dá přidělat k posteli a vlastně jako by se sundala část přední strany, jsem ráda, že jsem se rozhodla pro klasiku. Jestě navíc se k ní dají přidělat dvě koločka na jednu stranu, to umožnujě získat sklon i pohodlnou manimulaci s celou postýlkou.

Žádné polštářky, hnízdečka nebo mantinely jsme nekupovali, protože to není bezpečné. Je šance, že se dítě upře v tyto měkké části a mohlo by se ve spánku udusit. A navíc jsou to vyhozené peníze.

Ložní prádlo

Měla jsem dvě povlečení na peřinku a tři prostěradla, a ještě jsem dostala nepromokavé tři.

Matrace rozhodně by mela být kvalitní a ona chvíli vydrží.

Zavinovačka malý bez ní skoro nechtěl spát v prvních dnech také se rozhodně vyplatí. Navíc je pohodlné ho v ní nosit.

Odsávačka

Koupila jsem ji až po dvou týdnech zhruba a jakou jsem z toho měla radost elektrickou od Avent. Nechtěla jsem kupovat dopředu bála jsem se, že nevyužiju a nedám na ni dopustit. Využívám téměř každý den.

K ní samozřejmě i ohřívač lahví. Taky od Avent.

Fusak

No jo v zimním období to jinak nejde.

Vajíčko

Teda pro ty kdo bude jezdit autem nejen z porodnice (dá se určitě pujčit od kamaradky nebo známé) a třeba v našem případe i do města či za doktorem.

Deka do autosedačky. Tak to si sice myslím, že není úplně nutné první dítko jsem prostě přikrývala dečkou zvrchu když byl už v ní zaplý, tuto jsem dostali a je to moc fajn pohodlná věc.

Overálky – oblečení

Asi jediné oblečení, co se u nás doma opravdu nosí jsou overaly. Přijde mi jako nejjednodušší. I když máme i ryfličky a různá bodýčka i ponožky oblékám do toho všeho jen k doktorovi a i to ne vždycky. Za mě nepohodlné a často zbytečné. 5 kusu overálku malinkých 0-1 měsíc a 7 kusu tech větších 0-3 měsíce na první doby bohatě stačilo, čepičky dvě jednu se dá říct že oblekl jen na focení teplé ponožky.

Látkové pleny

No u nás jich je hromádka používají se pořád a všude jako podložky, ručník, a utírání pusinky, na moje rameno, na postel takže velkých mam 6 kusů a malých asi 15 ks

Baby bjorn lehátko/houpátko

Asi měsíc jsem váhala, jestli jej koupit nebo ne. Cena je vysoká to je bod jedna i na bazaru nejsou levné. Ale hlavně jsem si říkala, že ty dětské zádička přece čím víc leží na rovném ti je to pro dítko lepší. Zdraví zad miminka je přece důležité, a hlavně se všechno projeví až někdy. A navíc co když v tom nebude chtít sedět. Ale nakonec jsem se rozhodla jej koupit a jsem ráda že sem nekoupila žádnou levnější napodobeninu. Hlídáme doma aby v lehátku nebyl déle jak 30 minut den ale je fajn mít možnost dovařit jídlo když se dítko zbudí dřív nebo pro něco odběhnou a nebát se mít jej kam posadit.

Houpátko je hrozně fajn hlavně odpoledne, když je vzhůru a moc se mu ležet nechce ať ho vždy na chvilku položit a dat oddechnou zádům.

Přebalovací pult se skřínkou.

Pokud na to je doma prostor je to super věc my máme i vevnitř s vaničkou a je to bomba koupat tak, že se člověk nemusí zohýbat je super. Takový pult ale vezme hodně místa s tím je třeba počítat. V bytě jsem měla jen podložku, kterou sem dívala na pračku a vůbec mě to nevadilo je teď to má ještě ten plus, že se tam vejde hromada věcí.

Hygiena – Hřebínek, krém (je možné vypsat u dětské odkorky pro citlivou dětskou pokožku je to super mastička), mýdlo nebo šampon nebo dva v jednom. A samozřejmě pleny a vlhčené ubrousky.

Zavinovačka

A nakonec to co je na socialních sitích hodně probírané, jesli ji koupit nebo ne. U prvního zavinovačku měla ve výbavě napsanou přímo porodnice takže jsem to neřešila. A pak používala jako podložku na koženou sedačku. Ale teď nejmenší bez ní pomalu nebude spát je to taková pomůcka, která mu zatím naznačuje, že jde spinkat.

P.S. : Nevím co budu dělat až mě z ní vyroste.

Závěrem

Není třeba mít všechno stejné první měsíc je lepší byt doma pokud nic nehoří víc v člunku rekonvalescence po porodu.

A pak u většího oblečení se dá rozhodnout kolik čeho je třeba a dokoupit.

Jestě drobnost a to jsou léky: Sama nemám ráda takove to skladovaní pro případ kdyby něco. Mam doma plnou skřín vytamínů ale vyloženě prášky to si myslím že je zbytečné. Naše dětská doktorka ale poradila mít pro mimčo doma paralen nebo neco na horečku a když už sem byla v lekarně koupila jsem také probiotika pro jistotu.

1 názor na “Výbavička pro miminko”

 1. Děkuji za info,velmi pěkné, přehledné a především věčně a stručně popsáno.
  Lze sehnat naprosto cokoli,jen se vyznat a zbytečně neztrácet čas a finance s pořizováním zbytečností.
  Měla by jste typ(osobní zkušenost)jak se připravit na mateřství 40+ zajímavý odkaz na stránky,kde se tomuto tématu věnují seriózně a komplexně.Strava ,pohyb, psychologie atd.
  Samozřejmě uvítám i osobní kauzuistiku
  a zkušenost… určitě jen ve stručnosti
  Předem děkuji, přeji krásný den
  Eli

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru