OurLive

Organizování času, cílů i produktivity metodu Bullet Journal

Za chvíli nás čeká nový rok a tím spíš je toto téma aktuální. Nejen že je třeba zpětně zhodnotit uplynulý rok, který, nevím jak pro tebe, ale pro mé byl řekněme zajímavý a hodně mě samotnou naučil. S novým rokem nás čekají předsevzetí, vytváření nových cílů nebo dalších kroků k dlouhodobým cílům, krátkodobé i dlouhodobé plány. A to pro některé z nás to vytváří drobný zmatek nebo dokonce chaos.

Upřímně k novému roku ti doporučím metodu Bullet Journal

Řekla bych, že o samotné metodě jak se ji také říká BuJo slyšelo hodně lidí, ale mám obavy, že většina tak jako já jen o té vymalovávané, vypiplané variantě s jednorožcem a duhou. Takové té jak ukazují mladé dívky na YouTube svoje kresby, užasné obrázky a dvě tuny nakoupených samolepek. A tohle je přesně ten moment, který mě pokaždé odradil. To přece není produktivní strávit přípravou stránky půl dne. Především proto jsem obcházela tuto metodu a vždy když sem na její chválu narazila spíš jsem se k tomu odnesla skepticky.

Dokonce ani můj oblomený minimalista Matt D’Avella mě nedokázal přesvědčit. I když on sám na konci sdělí, že to není tak úplně metoda pro něj ale už to jeho minimalistické podání vypadá mnohem blíž k mojí aktuální verzi.

Já sem ale pořád hledala nějaké řešení i když často online. Vadil mi chaos mezi poznámky v mobilu, doma na papírcích, něco v blocích, něco v sešitě a než se člověk dostane k tomu to třídit tak třetinu z důležitých poznámek už ztratil. I když konzultace i lekce mají vlastní sešit to je jediná moje záchrana. Ale nápady na příspěvky, spolupráce na Instagram to jsem ztrácela docela běžné a měla v tom čím dál větší zmatek. Tady aspoň trochu pomohl Google kalendář, do kterého jsem přenesla i část poznámek k blogu a nejen běžné plány a úkoly ke klientům. Ale pořád to nebylo ono. Než sem narazila na článek Lucie na webu hezky-autenticky.cz.

Její článek mě upoutal proto jsem se metodě rozhodla dát šanci. O něco víc, než týden sem koukala na videa a čela zkušenosti a systém jiných lidí ale nakonec jsem se rozhodla, že přece jen potřebuji knížku Ryder Carroll: Metoda Bullet Journal. Dobře jsem udělala.

Originální metoda nečeká obrázky a hodinové přípravy stránek. Navíc s popisem a vysvětlením každého principu a metody, která se dá použít je mnohem jednodušší přizpůsobit si techniku pod sebe a aplikovat.

Závěrem

Do konce roku 2022 vedu deník ve zkušebním sešitě a teprve až od ledna připravuji se pustit do správného formátu tečkovaného bloku. Zkušební verze mi dovolila pochopit, jestli se mi vůbec libí vést poznámky tímto způsobem. I když správný deník už sem dostala a rozhodne ho mám v plánu plnit. Ale zkusit psát poznámky a vést jej několik měsíců v sešitě mi pomohlo i částečně procvičit metodu a hlavně pomoc pochopit co zrovna teď z tech metod opravdu potřebuju a co se mi teď nehodí.

Jak někteří nadávali, že nosit deník u sebe je nepohodlné tak to mě tak vůbec nepřipadá stejně jsem nosila sešit, propisku a blok v kabelce na každý den. Takže asi hodně závisí na zvyku.

Ale hlavní plus částečné práce a plánovaní přenést z monitoru je pro mě určitý druh meditace, který mě uklidňuje. Sem zvědavá jestli mi vedení Bullet Journal vydrží celý následující rok a jestli se mi souhrn na konci roku a jeho vyhodnocení bude dělat jednodušeji než teď.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru