OurLive

Procesy trávení, které způsobují ospalost po jídle

Proces trávení je chemický a mechanický proces zpracování jídla, při kterém naše tělo přijímá energii z jídla, kterou potřebujeme k životu a zábavě. Během jídla se vytvářejí hormony, které nám dávají pocit sytosti a pohody. Abychom se cítili dobře a měli dost energie, potřebujeme správně fungující trávení. To zajišťuje hormon serotonin, který také pomáhá regulaci našich spánkových a bdělých cyklů.

Vědci zjistili, že při vysoké hladině serotoninu usínají i mouchy drozofily. I když se lišíme od těchto mouch, i u lidí vyšší koncentrace serotoninu vede k pocitu ospalosti. Někteří výzkumníci se domnívají, že po jídle chceme spát kvůli hormonu melatoninu, který je zodpovědný za naše cirkadiánní rytmy. Melatonin vzniká ze serotoninu, takže čím více ho máme, tím více melatoninu a tím větší pocit ospalosti. Ale to není tak jednoduché. Melatonin sám o sobě sespouští spánek, pouze připravuje tělo na tento proces a prodlužuje ho. A jeho množství nezávisí na serotoninu, ale na délce denního světla. Ovšem při rozhození metabolismu melatoninu se muže tento proces značně narušovat.

Trávení také odebírá energii ostatním orgánům a posílá ji do orgánů trávení. Náš mozek proto vyhodnocuje, že právě trávicí orgány potřebují energii nejvíce. V této chvíli se zvyšuje přísun krve ke žaludku, střevům, jaterním buňkám a slinivce břišní. Výsledkem je pocit uvolněnosti a ospalosti. Další příčinou ospalosti po jídle může být také nedostatek tekutin. Důležité je dodržovat rovnováhu – příliš mnoho i příliš málo tekutin škodí. Chcete-li zůstat po jídle bdělí, nejezte příliš! Dbáme na správnou životosprávu a vyváženou stravu, která nám dodá energii a dobrou náladu. Podporujte si proces trávení a zůstaňte bdělí!

Potraviny, které způsobují ospalost

Spánek je nejchtěnější před budíkem a po vydatném jídle. Ale jaký je důvod, že se po jídle cítíte tak ospalí? Ve skutečnosti existují určité potraviny, které působí na naše tělo stejně jako prášky na spaní!

Sendviče se slaninou nebo šunkou

Červené maso je vynikající zdroj železa, které udržuje energii na vysoké úrovni. Ale podstatná většina hotových jídel z červeného masa obsahuje vysoké procento tuku, který zvyšuje ospalost. Autor bestselleru „Bojujeme s tukem po čtyřicítce“ Pamela Pike tvrdí: „Protože tuky a bílkoviny jsou těžké na trávení, organizmus potřebuje hodně energie na jejich rozložení. Právě jejich výdaj vás nutí cítit se unavenými a ospalými.“

Pokusy na zvířatech pomohly zjistit, že přiměřené množství soli a tuků z upravených masných výrobků vyvolává pocit únavy. Souhlasíte, že před začátkem pracovního dne to není nejlepsí jídlo.

Pistácie

Tyto ořechy lze považovat za variantu zdravé svačiny, ale i ony jsou schopny vyvolat ospalost. Takovou vlastnost mají díky vysokému obsahu bílkovin, dávajícímu dlouhodobé nasycení, vitamínu B6 a hořčíku, které mají uklidňující a relaxační vlastnosti. Právě proto pistácie navozují ospalost.

Známý newyorský dietolog Jacqueline London varuje před konzumací více než jedné unce ořechů, což je 28 gramů. „Pistácie jsou extrémně výživný produkt, a vše, co má velkou kalorickou hodnotu, může vyvolat stimulační účinek, který brání usínání a pocitu slabosti ovšem jejich nadměrná konzumace muže způsobit právě opačný efekt“ říká.

Nápoje s obsahem kofeinu

Máte rádi kávu a konzumujete více než jeden šálek najednou? Pokud chcete dosáhnout probuzujícího účinku, pak to raději nedělejte. To platí obzvláště pro milovníky sladkého nápoje s různými přídavky. Sacharidy poskytují dobrý přísun energie, ale jen velmi krátkodobě, poté nastupuje únava a ospalost. Kromě toho velká dávka kofeinu namísto stimulace mozku naopak způsobuje ztrátu enerfie. Tak se organizmus brání přetížení.

Sušené švestky

Sušené ovoce je bohaté na vitamin B6, hořčík, které stimulují tvorbu hormonu spánku – melatoninu. Proto, pokud vás čeká důležitá práce nebo důležitá jednání, je lépe se vyhnout konzumaci švestek obecně ale především tech sušených. Naopak před nočním spánkem, přibližně půl hodiny před ním, bude prospěšné sníst svačinku z celozrnného chleba se sušenými švestkami, to pomůže usnout a zajistí kvalitní odpočinek. Toto doporučení se týká především těch kdo se v noci budí s pocitem hladu.

Těstoviny

Těstoviny ze zpracované pšenice obsahují rychlé sacharidy, zvyšují hladinu glukózy v krvi a poté snižují hladinu inzulinu. Pamela Pike poznamenává, že takové procesy vedou k pocitu únavy a touze spát po jídle, může se také objevit slabost a vyčerpání. Totéž lze říci o důsledcích konzumace jakékoli pečiva, protože obsahuje hodně cukru a pšeničné mouky.

Prakticky veškerá naše strava obsahuje sacharidy, liší se pouze jejich množství. Ve větvičce celeru je jich přibližně 2 g, zatímco v 200 ml mléka už 10.

Banány

Doporučuje se konzumovat tyto sladké ovoce kvůli vysokému obsahu draslíku, který je prospěšný pro zdraví nervového systému a funkci srdce. Kromě draslíku jsou banány bohaté na hořčík. Tento minerál je také nezbytný pro organismus, ale kromě toho uklidňuje, uvolňuje svalovou tkáň a vyvolává pocit ospalosti. Americký lékař a spisovatel Mark Hyman nazval hořčík „minerálem relaxace“, nezapomínejte na to při plánování svého jídelníčku. Ale pokud váš trening je především ve večerních hodinách klidne si po něm dejte jeden banán jen dbejte na to aby to nebylo měně než 3 hodiny do doby než se chystáte ulehnout.

Višňový džus

Tryptofan, přirozenými zdroji kterého jsou višně a třešně, je aminokyselina, ze které tělo vyrábí hormon spánku melatonin. Již jsme mluvili o posledním jako o hlavním regulátoru cyklů spánku a bdění v organismu.

Pracovníci soukromé výzkumné univerzity v Rochesteru (USA) zjistili souvislost mezi konzumací višňového džusu ráno a večer a zlepšením kvality spánku. Účastníci experimentu, kteří vypili sklenici višňového džusu, v průměru trávili usínáním o 17 minut méně.

Červený kaviár

Je rekordmanem v obsahu tryptofanu. V 100 gramech tohoto produktu je jeho 960 mg! Samozřejmě z jednoho sendviče neusnete, ale z plechovky – zcela jistě.

Zelený salát

Pamela Pike ve své knize tvrdí, že salát s listovou zeleninou má výrazně uklidňující účinky. Obsahuje laktucin – látku, která působí jako analgetikum a uklidňující prostředek (podle výsledků studie publikované v časopise Journal of Ethnopharmacology).

Losos

Konzumace ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny a tuky je jednoznačně chutný a příjemný způsob, jak podpořit dobrou funkci srdce. Nejprospěšnější z tohoto hlediska jsou losos, tuňák, sleď, sardinky. Losos kromě toho, že obsahuje rekordní množství bílkovin a minerálů, je bohatý na vitamin B6, který, jak jsme již uvedli výše, stimuluje tvorbu melatoninu. Pokud jste unavení, konzumace tohoto druhu ryb vám poskytne uklidňující účinek a začnete cítit ospalost.

Heřmánek

Heřmánek je známý svými protizánětlivými účinky, které jsou nezbytné při onemocněních dýchacích orgánů. Ale kromě toho působí čaj z této rostliny jako lehké hypnotikum. Jacqueline London doporučuje pít heřmánkový a zázvorový čaj k odstranění stresu, uvolnění a rychlejšímu usínání.

Mandle

Hrst mandlí může přivést vaše tělo do uvolněného stavu. Důvodem je „vysoký obsah hořčíku a tryptofanu, které jsou schopny přirozeně snížit nervovou dráždivost, stabilizovat srdeční rytmy a uvolnit napětí svalů“.

Jak předejít ospalosti po jídle

Pokud chcete po jídle spát téměř vždy, měli byste o tomto znepokojivém příznaku informovat svého lékaře. Existuje pravděpodobnost, že budete muset podstoupit další vyšetření, abyste zjistili možnou příčinu takového stavu. Pokud byly vyloučeny pravděpodobné nemoci a pocit ospalosti vás znepokojuje pouze občas, můžete se pokusit mu předejít. Možná budete muset změnit svůj jídelníček a upravit denní režim.

Pro prevenci ospalosti během dne se doporučuje:

  • dbát na příjem tekutin (přibližně 2 litry denně);
  • jíst pestře a vyváženě;
  • nejíst sladké jídlo po hlavním jídle;
  • snížit objem porce;plánovat si čas na odpočinek;
  • sestavovat jídelníček převážně z pomalých sacharidů,
  • omezit příjem cukru;
  • omezit nebo zcela vyloučit alkohol.

Nejlepší způsob, jak zůstat po plném obědě energičtí, je udělat dechová cvičení na čerstvém vzduchu, stačí 20-30 rychlých a hlubokých vdechů. Tento trik rychle obnoví síly, nabije energii a budete moci pokračovat v práci.

Pokud po jídle cítíte mírnou ospalost, nemusíte se obávat, většinou je to přirozená reakce zdravého organismu. Příčinou je biochemický proces probíhající během trávení jídla. Ale pokud po jídle chcete spát silně a stále, měli byste být na pozoru, může to být znepokojivý signál. V takovém případě je lepší navštívit lékaře a vyloučit onemocnění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru