OurLive

Procesy v těle při dodrzování přerusovaného půstu

O přerušovaném půstu (IF) jsem již psala zde. Tento způsob stravování se mi vhovuje ze všeho nejvíc a tak jsem se rozhodla, že mi běžně dostupné informace nestačí a opravdu potřebuju víc se o něm dozvědět. Sama se tímto způsobem stravuji přes dva roky. Tak jsem se rozhodla jít na kurz po přerušovaném půstu, jak s nim správně začít a jaký to bude mít vliv na náš organizmus. Nedávno jsme psala i o keto dietě kterou jsem se na sobě rozhodla vyzkoušet, protože právě keto dieta se dobře kombinuje s přerušovaným půstem, a tak stejně i lowcarb stravování.

Tak pojďme se s tebou podívat jaké procesy se spouští v našem těle v případe dodržování přerušovaného půstu.

Organism člověka se vyvíjel opravdu dlouho když se podíváme do historie tak uvidíme, že lide se opravdu stravovali mnohem méně než dnes. Proto si naše tělo si opravdu dobře dokáže poradit s nedostatkem stravy a hladem.

První úroveň 12 hodin

To by mělo být celkem standartní pro člověka 12 hodin nejíst. Dvanáct hodin ještě není půst, je to okno bez jídla, do kterého se počítá i spánek. Po dvanácti hodinách bez jídla se nám v těle začíná vytvářet hormonu růstu GH. Tento hormon pomáhá bránit stárnutí, a navíc pomáhá spalovat tuky v našem těle. Je také velkým přínosem, že hormon GH napomáhá k obnově kolagenu a tím ke správné a zdravé funkci kloubů, také k přetváření bílkovin ve svalovou hmotu. Jeho tvorba roste exponenciálně po dobu půstu nad 12 hodin.

Druhá úroveň nad 18 hodin

Po 18 hodinách půstu začíná v těle proces autofagie. Tento proces pomáhá našemu tělu zabavit se nepotřebných buněk. Budu se opakovat ale jedná se o způsob recyklace v našem těle. Tělo přetváří zbylé bílkoviny, které nenesou užitek v nové bílkoviny. Navíc v tomto stavu tělo také likviduje nepotřebné bakterie ať už ty špatné nebo ty dobré které prostě dosloužili. A tím brání rozvinutí nějakých zánětů v našem těle. Navíc dochází k čistění cév od tukových tkáni a amyloidních usazenin.

Třetí úroveň 24 hodin

 V našem organizmu konči zásoby gukogenu (glukózy) to dostává náš organizmus do stavu ketózy tak jako u keto diety naše tělo už nepřímá energii od sacharidu, ale začíná jí vytvářet samo z tuků. Ketony jsou jedny z nejsilnějších antioxidantů. Navíc mají zajímavý vliv na člověka – odchází pocit hladu a táhnutí ke sladkému nebo slanému. Navíc tím ulevíme štítné žláze což je pro ni velmi zdravé. Pří stavu, kdy naše tělo má ketony a my bereme energii právě z nich není třeba až na tolik zapojovat štítnou žlázu aby přetvářela sacharidy na glukózu.

V tomto stavu silně klesají jakékoliv zánětlivé procesy v těle, aby znásobit tento proces můžete přijmout vitamin D nebo udělat několik procházek po slunci. Po dni bez jídla se uleví také našim střevům oni nepotřebuji tolik pracovat a to povede ke zvýšení imunity. Také se zlepšuje činnost srce i žlučníku. V tomto stadiu naše tělo opravdu odpočívá a relaxuje. Dochází ke správnému okysličení orgánů a vytváří se nové buňky v našem mozku a neurotransmitery.

Čtvrtá úroveň 48 hodin

I když to zní celkem hrozivě tak právě po 48 hodinách dochází ke stimulaci kmenových buněk a naše tělo jimi nahrazuje odumřelé nebo špatně fungující buňky našich důležitých orgánu.

Pátá úroveň 72 hodin

Tady začínají se tvořit nové kmenové buňky tento proces je doporučen dvakrát za rok maximálně 4 a podle mě i dva je až až. Vede to k ještě většímu zesílení imunity navíc v tomto stavu je tělo schopné se bránit vůči nádorům i stresu.

Závěrem

Pokud chceš mít delší a zdravější život, stravovaní v přerušováném půstu 18/6 je ideální na každodenní bázi. A půsty 24 jednou za týden a 48 klidně jednou za měsíc nebo dva a pusty na 72hodin jednou za půl roku.

Takového systému se snažím držet i já sama. Trochu bojuju s 24 hodinovém půstem 21 není vůbec problém ale 24 nenuceně chce opravdu podstavou přípravu ale snad to bude lepší až mi z iHerb dojdou electrolyte powder

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru