OurLive

Rekonvalescence po porodu

Dlouho sem váhala, jestli psát tento článek nebo ne ale nakonec když se viděla v Instagramu jednu blogerku jak už 14 dni po porodu vesele cvičí a je na sebe pyšná tak sem se rozhodla, že asi té informace na internetu není dostatek. Je taky pravda že ji ženy nerady slyší, a hlavně se ji vůbec nechtějí řídit. Je hrozně smutné, že se ženy po porodu chtějí vrátit co nejrychleji do svého běžného života. A hlavně že to sociální sítě podporují tam vidíte tu co už cvičí vaří a pece pomalu v den co ji pustili z nemocnice a nedej bože pár dní po porodu a už v teniskách a běhat.

Protože to čteš tak tebe tvoje zdraví zajímá nevím tak ty slečny z Instagramu, ale já mám zdraví jenom jedno.

Podle všech lékařů se má žena v šestinedělí šetřit a prvních 14 dni vůbec mít postelový režim. A vím, o čem mluvím sama jsem se nešetřila dost a o to později se vrátím ke sportu.

Sport

Mimochodem od porodu sport mě chybí asi nejvíc přece jen cvičit denně má svoje benefity, a to nejen zdravotní ale taky v kvalitní dávce hormonů štěstí. V šestinedělí je vhodné začít se cviky pánevního dna ale pocitově někdo začne již v porodnici já se na to cítila až doma asi po týdnu. A hlavně na ne člověk snadno zapomene. Mě osobně se cvičení Kegelových cviků dobře skládá s kojením.

A až po šestinedělí první cviky na střed těla a taky i s nimi opatrně muže způsobit obětovné krvácení, a hlavně první cvičení by mělo byt konzultované s lékařem. I když ono doktoři jsou zvláštně mu jme na to nic neřekl jen že i tak jsem štíhlá, jako kdyby spot měl jen tento cil, a ne třeba dát dohromady střed těla zpevnit záda atd.

A k mému oblíbenému cvičení jako je eliptický trenažér a power joga nejdříve za 6 měsíců. Což je trochu smutné. Ale nedávný rozhovor s dulou mě přesvědčit, že ty doporučení vlastně mají opodstatnění. Pánevní dno ženy 9 měsíců udržuje dítko v břichu s celou jeho váhou a také mu pomáhá přijít na svět což je pro toto svalstvo nelehký výkon. A pak se žena rozhodne třeba běhat a při každém došlapu je to na toto relativně malé svalstvo obrovská další zátěž, a také to zatěžuje a komplikuje návrat orgánů na svá místa. Takže jakékoliv cvičení, které způsobuje zátěž nebo nárazy na pánevní dno je třeba opravdu na dlouho vyřadit.

Ještě k tomu i časté záněty mučivých cest mohou byt zásobené právě špatnou rekonvalescencí po porodu někdo mi to mel říct už po prvním dítku.

A jídle jsem psala – stravování po porodu

Dva týdny

Maximálně v posteli a doporučuje se masáž břicha. Pokud už život donutí někam jít tak raději zamotat sebe šátkem já sem využívala bengkung. Tento tip je asi nejpevnější a nejlepší i když relativně zdlouhavý. A zavazovat je třeba vždy v leže na zádech nikdy ne vestoje minimálně polovinu z patnácti uzlíků.

Další 4 týdny

Ještě pořád se částečně zamotávám do šátku. Mimochodem jíst 4krát denně je tak akorát a pít, pít, pít dostatek tekutin pomáhá tvorbě mléka. Kojenecké čaje celkem rychle omrzí tak je fajn mít dně tří značky složení i chuť se trochu liší tak to je celkem fajn změna, když člověk pije dva i tři za den. Masáže a hodně mazat břicho taky je už pomalu možné přidat masáže suchým kartáčem ale jemně. A někdy koncem 4 týdne je možné přidat i péči – namazat břicho ricinovým olejem na látkovou plenu dát termofor a poležet tak 30 minut. Termofor lze nahradit použít polštářek s kostiček nebo jakýkoliv jiny hřející polštářek.

Závěrem

Nejrychleji se žena zotaví odpočinkem, takže odpočívat a užívat si miminko roste jako z vody a opravdu všechno počká.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru