OurLive

Stravování dětí – Část 1 – Obecné informace

Většinu svých stravovacích návyků člověk formuje v dětství a ty ho provázejí po celý život. Zdravá strava zahrnuje nejen růst a vývoj, ale také správnou látkovou výměnu, normální váhu, dobrou náladu, energii a bystrost mysli.

Jak to zajistit? Pouze strava obsahující veškeré živiny a cenné látky, kterou konzumujeme každý den, může být považována za zdravou. Kojenci dostávají vše potřebné prostřednictvím mateřského mléka, ale pro starší děti musí rodiče zajistit správný jídelníček.

Proč je správná výživa důležitá pro děti?

Dětský rostoucí organismus citlivě reaguje na různé faktory, a strava je mezi nimi klíčová. Správně sestavený jídelníček obsahující veškeré nezbytné živiny je potřebný pro růst a rozvoj malého jedince. A jídlo hraje důležitou roli i pro dospělé.

Zdravá strava zahrnuje nejen růst a vývoj, ale také správnou látkovou výměnu, normální váhu, dobrou náladu, energii a bystrost mysli. Pokud se podaří správně zvolit stravu a pravidelně ji dodržovat, může se zpomalit vývoj chronických onemocnění, jako je diabetes, obezita, vysoký krevní tlak atd.

Bez správné vyvážené stravy je obtížné udržet zdraví a kvalitu života až do pozdního věku. Většinu svých stravovacích návyků člověk formuje v dětství, a ty ho provázejí po celý život. Proto je tak důležité zvykat děti na správnou stravu již od raného věku.

Jaká je správná strava pro dítě?

Pouze strava obsahující veškeré živiny a cenné látky, kterou konzumujeme každý den, může být považována za zdravou. Nicméně většina současných dětí preferuje fast food a rodiče jim v tom ustupují. Samozřejmě, fast food je chutný a obvykle nevyžaduje vaření, což je pohodlné, protože není třeba stát u sporáku.

Avšak fast food přináší zjevné a již dokázané škody jak na dětský organismus, tak na dospělého. Kvůli takové stravě lidé přibírají na váze, trpí zažívacími problémy a dochází ke ztrátě rovnováhy v látkové výměně.

Správná výživa pro děti i dospělé se opírá o následující principy:

  • Jíst denně potraviny, které plně uspokojují potřeby organismu v živinách.
  • Vyváženost a pestrost stravy.
  • Prioritou jsou způsoby vaření, jako je vaření, dušení, pečení. Smažená, marinovaná, uzená a konzervovaná jídla jsou škodlivá a fast food je ještě více škodlivý. (ale nemusíte jej dětem zakazat na pořád i děti se mohou učit základnímu pravidlu 80/20. Kdy 80 % naší stravy tvoří zdravé a vyvážené stravování a 20 to co nám udělá opravdu radost.)
  • Jídelníček by měl zohledňovat individuální nesnášenlivost potravin, potravinové alergie apod.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru