OurLive

Stravování v těhotenství

V dnešní době, se čím dal víc dětí rodí již s nižším zdravím (mléčné zoubky se prořezávají již zkažené, trpí na ekzémy i alergie) a celkově jsou s nízkou imunitou. Bohužel si spousta žen myslí, že někdo má prostě štěstí, a proto tak u sousedů holčička není nemocná téměř nikdy. Přitom k zdraví dítěte na přímo závisí od zdraví jeho mamky. V ideálním vesmíru by početí dítěte mělo být vědomé a oba rodiče by se měli k tomu připravovat minimálně půl roku dopředu, aby zlepšit svoje zdraví a předat to nejlepší svému dítěti z pohledu genetiky.

Ale vitamínové deficity je možné dohánět i v době těhotenství, a to rozhodně pomůže k lepšímu zdraví dítěte. Pokud maminka bude mít nedostatek vitaminu D se stejným nedostatkem se narodí i dítě. A tak se vším, pokud maminka má problémy s trávicím traktem tak se to samozřejmě přenese na dítě a přitom právě zdraví našeho trávícího traktu má přímý vliv na naší imunitu.

Vitamín D pro dítě je důležitý pro tvorbu kostí a celkovou skladbu kostry také pro tvorbu zubů a od vitaminu D závisí imunita dítěte.

Také absolutně neřešeným problémem našeho zdravotnictví že se nijak nebere v úvahu nedostatek železa, který obvykle ženy mají přitom právě žele pomáhá k lepšímu přenosu kyslíku po krevním oběhu a jeho nedostatek přímo ovlivňuje vývoj dítěte. Ale nejen že aktivně to s ženou neřeší její lékař, ale pokud si o test řekne žena sama velice často uslyší to je ještě brzo to příště a ani na krevní obraz vás poslat nikdo nechce.

I pokud je budoucí maminka ideálně připravena na těhotenští i tak těhotenství silně ovlivní zdraví trávicího traktu muže se snižovat kyselost žaludečních šťáv. Budou se snižovat bílkoviny, protože jsou základním stavebním prvkem pro člověka. Spolu s bílkovinami také rychle klesá ferritin (představme si ho jako depo železa).

Spousta těhotných má problémy s otoky a kupodivu názor doktora je musíte míň pít vody. Přitom otoky vznikají skrz nedostatek bílkovin. To vede k tomu, že někdo nekontroluje nedostatek bílkovin na to lékař ještě doporučí nedostatek tekutin, a to muže vést k dlouhému a mnohem bolestivějšímu porodu.

Pokud jste již těhotná a nevíte, jak je na tom vaše hladina minerálu doporučuji zatlačit na vašeho lékaře, protože by vám krevní testy mela hradit pojišťovna, a pokud ne zvažte že zdraví je důležitější a testy si zaplaťte v laboratoři sama.

Ideálně je po celou dobu těhotenství hlídat hladinu vitamínu a minerálu a nejíst multivitaminy pro těhotné ale doplňovat pravé to co aktuálně chybí. A pokud se přece jen rozhodnete pro multivitaminy zkuste hledat aktivní vitaminy ve složení.

Dítě pro svůj rozvoj táhne z těla ženy bílkoviny vitaminy i minerály. Z toho muže vzniknout deprese po porodu, protože z důvodů deficitů vitamínu a minerálů i tak žena chodila cele těhotenství v anemií pak zbytek sil vynaložila k porodu a z čeho přesně má být šťastná ona neví. V takové situaci žádný vsplesk endorfinu v době porodu nedokáže vynahradit takové nedostatky.

Ale imunita dítěte také přímo závisí od zdraví trávícího traktu, takže dámy žádná výmluva neomluví uprostřed noci vzít a sníst půlku dortu s myšlenkou jsem těhotná mužů všechno. Těhotenství vyžaduje určitou úroveň vědomí a také solidní cit pro zodpovědnost. Tak je jednoduší pochopit souvislost že pokud sním cukr určitě to naruší moji mikroflóru, ale také to naruší mikroflóru dítěte.

Strava v těhotenství by měla na přímo doplňovat to co těhotné mamince chybí a každá maminka by mela přidat 10-15 % na bílkovinách a také na potravinách obsahujících železo.

A také není třeba jíst za dva jak se říká, opravdu stačí jíst víc na 300 kcal. Opravdu není zdravé jíst za dva a říkat si, že je absolutně v pořádku nabrat za těhotenství 30kg. I když moje praxe v oblasti výživy je relativně krátká teprve rok a pul zarazilo mě kolik dívek se na mě obrátilo s prosbou o pomoc mě radili jíst co chci ideálně pětkrát denně a za dva a teď mám těhotenskou cukrovku a nevím co mám dělat.

Ideální jídelníček pro těhotnou neexistuje správné je sestavovat stravovaní na základě výsledku testu biochemie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru