OurLive

Zdráví páteře u novorozenců

Tak trochu mě to nedalo, pořád vyskakuje reklama s šatky, lehátky, nosítky pro novorozence a je to celkem solidní boom všude. Dokonce i pohodlná kolečka k vajíčku kde je dítě spíše skroucené než posazené.  Ale jako člověk, co u počítače sedí často v písmeně C musím říct, že záda bolí a není to ideální stav. Zaráží mě, že jsou rodiče, kteří o tom nepřemýšlí a věří reklamám, které tvrdí, že to vlastně nevadí. Nebo hůř kdy vám ta „sekta“ tvrdí, jak je to pohodlné a důležité pro dítě. (Kdysi se i o cigaretách tvrdilo, že jsou zdravé a jak to dopadlo.)

Takže jsem se rozhodla načíst maximum o této problematice a světe div se dokonce i do obchodu by člověk měl vzít raději kočár a dítě normálně uložit, protože pobyt ve vajíčku je doporučen maximum 40 minut v kuse a pak by dítě zasloužilo masáž aby se nepoškozovaly klouby a drovné vazy. Nic proto vajíčku je vytvořeno přesně tak aby v případě nehody dítě mělo takovou polohu, aby došlo, co k nejmenší pravděpodobnosti úrazu. Ale ne k tomu, aby v něm dítě vozit po obchodech parcích a na hřiště se starším sourozencem. Nebo letět přes Atlantik. Ještě víc mě zarazilo, kolik lidí jezdí s malými miminky autem na dovolenou.

Koho pokud vás téma zaujme napište do komentáře a já rada vydám ještě jeden podrobnější článek.

Jak neuškodit rozvoji

Nesnažte se dítě uspěchat ve všech fázích vývoje jeho páteře.

  • Necháte-li miminko v malých ohrádkách nebo s hračkami, které ztěžují pohyb, a navíc ho dáte tak, že se samo nebude hýbat, způsobí to pomalejší formování páteře. Mohou nastat i vážnější problémy.
  • Při používání různých nástavců buďte velmi opatrní. Houpací křesla pro novorozence umožňují miminku zůstat ve stejné poloze v děloze příliš dlouho a nepodporují zdravé křivky páteře. Pokud ho nevyložíte na bříško, nemá možnost zesílit a rozvíjet potřebné svaly. Pokud používáte různá zařízení, omezte dobu, po kterou je používáte. Tak jako vajíčko i sedátko není vhodné používat víc než 40 minut ideálně za den vůbec. Ale co si budeme povídat kolikrát to sedátko je jediná možnost, jak zajít do sprchy a umyt si vlasy.
  • Vybírejte klokaní batohy s tvrdými zády. A nezačínejte používat dřív, než dítě stabilně sedí.
  • Držte hlavu, záda a zadečky dítěte, když je ve vaší náruči.
  • Používejte masáže a gymnastiku: tím posilujete svaly a podporujete vývoj páteře.
  • Blíže k 2 letům je čas přemýšlet o nákupu speciálního dětského nábytku, který miminku umožní kreslit, vyřezávat a dělat jiné věci při zachování správného držení těla. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost tomu, aby si nehrál s tabletem, když se na něj díval dolů: všechny takové činnosti by neměly vést k tomu, že hlava je neustále ve skloněné poloze, což vytváří napětí v krku a zádech.

Jak pomoc dítku s vývojem

Co je lepší: nosit miminko v náručí, držet ho ve vzpřímené poloze, nebo ho vozit v kočárku, kde leží na zádech? První je výhodnější, protože v druhém případě zůstávají záda ve stejné poloze a svalový tonus klesá. Což samozrejme naznamedá že je třeba dite nosit pořad. Celý proces specnení drobných svalu je pro dítě únavný a takového rodu cvičení by nemělo v prvních třech měsících překročit dvě hodiny denně a v dalších třech 4 hodiny denně.

Zde jsou další výhody vzpřímené polohy pro batolata během dne.

  • Riziko vzniku ušních infekcí je sníženo: objevují se díky tomu, že když je dítě nejčastěji ve vodorovné poloze, hlen není odstraněn v nosohltanu a dostává se do středního ucha a způsobuje zánět a zánět středního ucha.
  • Vyvíjí se vestibulární aparát: dítě se pohybuje s rodičem.
  • Dítě se cítí bezpečně.
  • Učí se rychleji, protože vidí více předmětů a slyší více zvuků.

Miminkům není dobré zůstávat v autosedačce nebo nosiči déle než dvě hodiny: páteř se potřebuje vyvíjet a v poloze písmene C k tomu nedochází.

Poloha spánku u miminka

Asi pro nikoho není novinkou, že miminko by mělo spát na zádech bez polštáře a pro jeho bezpečí ideálně bez všech tech polštářku, hnízdeček a jiných věcí.

Dítě by mělo spát vždy na rovném povrchu ideálně v postýlce, když není zbytí tak v kočárku.

Nenechávejte dítě spát v polštářích, na gauči, v housátkách nebo autosedačce.

Závěrem

Zdraví miminka je mnohem důležitější než a pohodlnost rodiče či jeho zábava. Proto zahodit šátky je ideální nápad. Šatek je mnohem důležitější pro podvazovaní ženy po porodu kde muže přinést mnoho plusu a rozhodne není vhodný k nošení dítěte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru