OurLive

Malý těhotenský deník – Můj první trimestr

I když si myslím, že moje poznatky dnes píšu spíš pro sebe, ale třeba se ti to bude hodit. Pro začátek byla jsem v šoku kolik za všechno zaplatím v tomto případě si ministerstvo zdravotnictví zaslouží přes hubu. Ale o tom až na konci článku.

První trimestr

Přestože jsem proležela na začátku s covidem tak celý průběh prvního trimestru byl celkem bez problému A když jsem vysadila hormony, které mi lékař napsal kvůli obavám skrz nemoc tak mě dokonce přešli nevolnosti. A tak asi po týdnu, kdy mě po každém prášku bylo zle jsem se rozhodla je nepít se mi ulevilo. Jediné asi nepříjemné problémy v těhotenství byla častější bolest hlavy ale melo by přejít, jakmile doplnit úroveň minerálu v krvi. (Především hořčík může mít vliv na bolest hlavy.)

Navíc jsem se po covidu za necelý měsíc vrátila ke sportu i když mírně snížila jeho intenzitu. Na konci prvního trimestru jsem nahradila silovou jógu tou těhotenskou. A i když moc chápu k čemu je ta těhotenská jóga je. (Je zdravá, pomáhá k protažení a tak. ) Principy výhody jógy chápu mozkem, ale změna od opravdu fajn power jogy k těhotenské kde je všechno pomalé líné a nenáročné, pro mě ještě pořád trochu boj ve stavu i když se nechce je třeba. Ale pomalu si zvykám.

Při sportu je vždy dbát na názor lékaře a cvičit opravdu s mírou.

Venkovní procházky jsou super zpestřením dne a nebo nějaký výlet. Pobyt na čerstvém vzduchu je rozhodně správným řešením.

Vitamíny v těhotenství

Já se k vitamínům rozhodla přistoupit komplexně, I když na základní ani minerály vás lékař nepošle prý není třeba tak nezbylo nic jiného než jít jako samoplátce. A dobře já chápu vitamin D je drahý test ale železo, hořčík, sodík, kalcium, draslík. Celý test vyšel pod 200 Kč ale při ceně pojištění v skoro 3000 Kč měsíčně na tohle není nárok pak by totiž nezbylo na milionové odměny zaměstnancům pojišťoven. Železo je obecně u žen většinou nízké a je velice důležité pro okysličení plodu (málo kyslíku může vést nejen ke špatnému vývoji ale také k předčasnému porodu.) Mezitím kalcium je důležité pro vývoj kostí a zubu miminka jeho nedostatek také neprospěje zdraví miminka, dokonce může ovlivnit i jeho budoucí růst. 

Výmluva lékaře, proč nepošle na železo “máte hemoglobin v pořádku pošlu až bude nízký” Ale první v krvi padá železo, proto se nevyrábí červené krvinky. Takže vlastně logika zní – ještě přece žijete tak z pojišťovny ani korunu. Výsledky testů železa třikrát niž, než je doporučeno pro dospělou ženu (netěhotnou), ale v těhotenství tělo produkuje i krvinky pro miminko, takže by hladina měla být až o 15% vyšší. Hořčík a kalcium solidně níž normy a opět hranice pro těhotnou by měla byt blíž k maximální hranici a klidně o 0,1-0,2 překročená.

Po dokončených testech hurá vybírat vitamíny. Já se rozhodla, že maximum všeho koupit na iHerb. Koupila vitamin D2, komplex pro těhotné s vitaminem D, železo i hořčík s kalciem. A pak v lékárně selen, omegu 3 a kyselinu listovou.

Na další krevní testy půjdu ve druhém trimestru pro kontrolu a případnou změnu vybraných vitamínů a stravy.

První Oskar

Tak mám rozhodně nezapomenutelnou zkušenost. Poslali mě na prvního oskara. Tak to byl pro změnu zážitek! Docentka v baťově nemocnici nejen, že nás vzala o hodinu a půl později jsem byla objednaná ale ještě k tomu se rozhodla pokaždé několikrát praštit mě ultrazvukem do břicha. Když sem namítla, že to bolí prý je dítě třeba probudit. Takže nejen, že jdete na placený zákrok, který stojí 2000 Kč ještě vlastně mám asi poděkovat, že to jen bolelo a nezpůsobila nějaké serózní pohmožděniny nebo hůř. Tak opět Baťova nemocnice Zlín se předvedla v plné kráse. 

Těhotenská cukrovka

Celkem mě překvapilo, že mě byla daná diagnóza cukrovky, když už víc než rok jím Low Carb. Ale rozhodně je to zajímavá zkušenost. Ráda jsem prošla celým procesem testů a měřením cukru. Ve finále po několika dnech testů, jak mě doporučila profesorka ve škole. se zjistilo že v mém případě to opravdu není stravou ale s největší pravděpodobností zvýšeným stresem. Ve všem se dá najít pozitivum, takže já svůj zdravotní stav vnímám jako svou jedinečnou zkušenost, která mě už teď pomáhá lépe rozumět mým klientům.

S cukrem pomalu pracuji a poslední dobou se mě daří se budit s celkem normálními hodnotami. Snažím se hlídat bílkoviny v každém jídle a malé množství sacharidů.

Těhotenské chutě

Asi největším šokem byla celkem častá chuť na sladké. Tak jak na něj už nejsem moc zviklá, ale když už sladké většinou jsem volila ovoce nebo vysoce procentní čokoládu, a když to nepomáhalo tak různé keto recepty zdravých sladkostí.

Něco málo o českém zdravotnictví

Podle zákona ministerstva zdravotnictví žena má jen dva hrazené ultrazvuky, takže pokud žena například krvácí lékař ji nevyšetří nebo si to musí hradit, a dokonce i když si vyšetření hradí sama i v tom případě, že je na rizikovém těhotenství. Anebo pokaždé jet za 90Kč na pohotovost. Naši politici očividně dokázali přerozdělovat platy jen bohatým – Ředitel VZP dostal bonus přes milion. Polityci za podpory Pirátů zvedly v minulém volebním období platy a zase vyškrtly obrovské množství zdravotní péče z hrazení pojišťovnou. Logika ministerstva zdravotnictví spočívá v tom, že zdravotní pojištění hradí rok od roku vyšší a zdravotní péči máme rok od roku nižší! To je dobrý byznys a lobi pojišťoven.

A hlavně potom tady budou plakat, že se rodí málo dětí a populace stárne místo toho, aby lidem život usnadnily chtějí nechat aktuálně bez tepla pokud vydělávají těžce nad průměrnou mzdu bez jídla a dokonce bez zdravotní péče ideálně tak aby člověk na fabrice od nemoci zatřepal bačkorami a oni si mohli zase rozdělit rozpočet.

Mohlo by tě zajímat:

Moje oblíbené z iHerb

Stravování v těhotenství

Ve svém Instagram často publikuji svoje talíře tak jestli hledáš inspiraci Instagram

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru