OurLive

Stravování dětí – Část 3 – Zavádění příkrmů do stravy dítěte

Předchozí články:

Dítě roste, stává se aktivnějším a v určitém okamžiku mateřské mléko nebo umělá směs již nedodávají dostatek živin. Aby strava dětí byla správná, je potřeba postupně začleňovat do jejich jídelníčku přidávat příkrmy. Přispívá to k rozvoji žvýkacího aparátu a výchově stravovacích návyků a preferencí.

Tipy pro zavádění příkrmy:

  • Nový neznámý produkt můžete přidat do jídelníčku pouze tehdy, když je dítě zcela zdravé. Pokud se cítí špatně nebo se zhoršují chronické potíže, je lepší vyhnout se zbytečnému riziku.
  • Před očkováním (dva týdny před ním) a po očkování nenabízejte příkrmy. A nazavádějte nové potraviny.
  • Nové jídlo je nejlepší podávat dítěti na oběd nebo ráno, abyste během dne mohli pozorovat, jak ho přijímá.
  • Zeleninu je vhodné podávat jednoho druhu najednou. Poté můžete vyměnit a nabídnout jinou variantu. Ovocné kaše a pyré lze však míchat.
  • Začněte přidávat příkrmy malými porcemi, přibližně polovinou čajové lžičky. Pokud dítě reaguje normálně (nevytvářejí se na kůži vyrážky, stolice se nezmění), zvyšujte dávku. Stačí týden, abyste dosáhli denní normy daného produktu.
  • Každý nový produkt zavádějte do stravy dítěte po dobu dvou týdnů. Poté můžete vyzkoušet něco dalšího. V tomto případě budou všechny potravinové alergie, pokud se objeví, zřetelně viditelné.

Otázka, které produkty přidávat do jídelníčku dítěte jako první, je na výběr každé matky. Sledujte pohodu dítěte, jeho váhu a to, jak zvládá trávení.

Děti s nedostatečnou hmotností (v porovnání s věkovou normou) a příliš častou stolicí by měly začít s kašemi. Naopak, pro děti s nadbytečnou hmotností a zácpou budou prospěšná zeleninová pyré. Před zahájením příkrmy se poraďte s pediatrem.

Příkrmy můžete koupit v obchodech, nebo si je připravit sami. Zde je volba také na matce.

Pravidla zavádění příkrmy do stravy dítěte do jednoho roku

Dětské směsi jsou skvělou volbou pro kojence: obsahují dostatek minerálů a vitaminů, které růstoucímu organismu potřebuje, a vůbec neobsahují žádné nebezpečné látky nebo bakterie. Směsi se liší v jemnosti zpracování. S plnou jistotou lze říci, že jsou to správné potraviny pro děti.

Nejbezpečnější šťávy z hlediska alergií jsou jablečná a hrušková. Je vhodné začít rozšiřování dětského pitného režimu právě s nimi. Ale vždy jetřeba myslet na to že sladké pití by mělo byt spiše nejakým zpestřením.

Pokud jde o hustší jídlo, měli byste začít různými druhy pyré (optimální volba je opět hruška a jablko).

Na začátku experimentů s příkrmy se zeleninová pyré připravuje pouze z jednoho druhu zeleniny. Například ze cukety. Poté můžete přidávat další.

Aby strava dětí byla správná, měla by obsahovat obiloviny. Obvykle začínají bezlepkovými kašemi. Později přecházejí na kaše obsahující lepek, jako je ovesná, pšeničná, ječná a jejich směsi. Kaše se vaří jak ve vodě, tak ve rostlinném mléce. Mimochodem, do směsi pro dítě můžete přidávat i mateřské mléko.

S masem je vhodné počkat s ohledem na příkrmy. Obvykle se podává až po několika měsících od zahájení postupného přidávání kaší nebo zeleniny. Ale zaleží na mamince maso je bohaté na železo a proto jestli vybírat buďto kvalitní maso nebo kupovat napsíklad lososa z bio chovu, jehněčí nabo telecí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru