OurLive

Stres a jak se ho zbavit

O škodlivosti dlouhodobého stresu se mluví už mnoho let a většina lidí vám prostě řekne však se nestresuj. Ale není to jak s vypínačem lampičky, kdy je možné zapnou nebo vypnout jedním klikem.

Poslední dobu jsem hodně studovala spánek výživu a v rámci toho i stres. A našla jsem asi nejučenější způsoby řešení, které jsem nejčastěji potkávala a také chyby některých, kteří si myslí, že tyto způsoby nefungují.

Spánek

Naše tělo opravdu potřebuje kvalitní regeneraci a bez dostatečného množství kvalitního spánku bude tělo mnohem hůř odolné vůči stresu. A samozřejmě chápu, že když je člověk v téměř permanentním stresu tak se mu nedaří zajistit dostatečnou regeneraci a kvalitní spratek. S tím muže pomoc několik drobností. Jdi se večer projít na alespoň 10 minut čerstvý vzduch a trocha pohybu ti udělá dobře. Odlož telefon i jakoukoliv elektroniky neméně 30 minut před tím než si jdeš lehnou a ideálně telefon vůbec nechat za dveřmi od ložnice. To se líp píše než dělá.

Před spaní je dobré čist 😊 no co si budeme povídat asi bych na takový koníček potřebovala vlastní ložnici.

Ale nejučenější, co mě k procházkám pomohlo je čtvercové dýchání Jedná se o pomalé dýchaní kdy na počet raz, dva, tři, čtyři probíhá nádech dále zadržíme dech na raz, dva, tři, čtyři, a stejným pomalým způsobem výdech opět vduchu raz, dva, tři, čtyři a nedýchat opět počítat do čtyř. Opakujeme alespoň pět krát a dále pouze nádech co nejpomaleji a co nevíce a to samé výdech co nejpomaleji a co nejvíce – opakujeme 10 krát.

Minerální anti stresová vana

Zní to sice si jako banalita já se taky moc netvářila, když jsem to slyšela, ale musím říct, že to je super věc. Jak udělat takovou minerální vanu

Dvě lžíce růžové himalájské soli k tomu dvě lžíce mořské soli ještě lepší britské soli pokud najdeš, ale no mě se nedaří. K tomu pořídíme čtvrt hrnu jablečného octa doporučím vybírat bio ocet není o moc dražší a je rozhodně lepší navíc já jej pak často používám v kuchyni. A nakonec 15 kapek eukalyptového oleje.

Kombinace těchto produktů a horké vody s vůní eukalyptu ti pomůže se uvolnit a začít relaxovat to opravdu pomůže uvolnit tělo od stereu.

Dlouhá procházka minimálně 45 minut.

Tady je důležité zkusit najít co nejvíc otevřené prostranství i kdybys měla chodit po parku kolečka (mimochodem tak někdy dělám). Čerstvý vzduch s mírnou fyzickou zátěží pomůže rozproudit krev a volné plochy kolem pomohou se uklidnit a všechno spolu vyvede kortizol z krve nebo alespoň sníží jeho hladinu.

Slunce

Zvyšuj produkci vitaminu D a pokud je slunečno pohybuj se na sukničku alespoň 20 minut denně. Vitamín D je velice důležitý pro náš organismus navíc pomáhá v boji proto stárnutí. Samozřejmě tady musí vyjít nejen počasí ale ideálně i doba, aby slunce nebylo příliš ostré a nebylo pro nás víc naškodu než k užitku

Sama se snažím od jara byt ráno na sluníčku nejpodleji do 11h lepe vůbec do 10h a jestli potřebuju později tak nesmí chybět krém s UV ochranou a odpoledne po 16h někdy až po 17h. myslím že to je ideální čas na to vystavit svojí kůži právě sluníčku. Ale samozřejmě není žádný problém, pokud mě vyjde schůzka před den v oběd v kavárně na zahrádce tak prostě použiju opalovací krém a to nejen na obličej a vezmu můj malý oblíbeny sprej s sebou aby si moc tvář případně i na make-up chránit.

Nekoukejte na zprávy večer

Ve zprávách je spousta negativu ve večerních hodinách nikomu neprospěje ještě vice negativu.

Protahování

Vyčlenit si 5-10 minut ráno a večer na protažení celého těla prospěje nejen naší psychice ale také fyzické kondici.

Akupunktura

A poslední a asi nejdůležitější je akupunktura můžeš určité body masírovat sama to je taky efektivní, ale najít dobrého terapeuta ke kterému se můžeš objednat třeba do druhého dne vyložena na anti stres nebo chodit jako prevenci jednou za půl roku je opravdu dobrý nápad. Na své vlastní zkušenosti můžu doporučit, a i když pro spoustu lidí jsou tito terapeuti šarlatáni tak já bych je svou neměnila ani nový dům. Stres muže řádně poškodit naše zdraví, a proto prevence a jakýkoliv boj který s ním dokážeme vest je pro nás jen prospěšný.

Závěrem

Aby se zbavit stresu chce to nejen dokázat si pomoc v ten pravý okamžik, ale také dělat nějakou prevenci, aby naše tělo bylo proti němu odolnější. Zlepšení kvality spánku je asi nejdůležitější krok. Pokud ovšem máš časté stresové situace je dobré zvážit akupunkturu na pravidelné bázi. A pokud je opravdu náročný den tak si navečer udělej delší procházku příjemnou koupel a zalehni do postele třeba s románem nezapomeň po příchodu domu nechat telefon třeba v obyváku a vůbec ho sebou neber, pokud si to můžeš dovolit.

A ty sama jaké máš metody boje se stesem?

Jestě ti doporučím článek jak být šťastnější.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru