Sestavila jsem seznam zeleniny od nezdravé po „super“ zdravou. I když samozřejmě že zelenina v žebříku na sedmém až desátém miste není nezdravá doslova ale ve srovnání se zbytkem seznamu rozhodne je možné vybrat lépe.
Proč vlastně takový článek? Je to velice jednoduché ráda se účastním diskusí na téma zdravé výživy a také se prám klientek co si mysli že dělají ve své životosprávě špatně a často se lidé domývají, že to je přece zdravé jídlo vždyť je to zelenina a ne pečivo.
Takže na 10 místě – Brambory
Propadák tohoto seznamu jsou brambory. Přitom většina lidí právě brambor ze zeleniny bude mít nejčastěji na talíři. Brambory se řadí mezi rychlé sacharidy jednoduché, protože vyvolávají velice silný skok inzulínu v krvi. A taky mám ráda brambory i hranolky. Zdravý člověk muže jíst brambory bez rizik o svou váhu maximálně 2krát týdně. Sama ale raději si dopřeji brambory jednou týdne. A je lepší jíst brambory studené ideálně pokojově teploty pokud tak vám nechutná neměli by brambory přesahovat 40°C kvůli škrobu.
9 místo – Kukuřice
Kukuřice skončila na 9 místě především kvůli způsobu postřiků které se na polích používají pokud by jste si ji vypěstovali doma v bio kvalitě a ještě lepe ve vegan kvalitě tak by mohla být na pátém místě. Ale také nejčastěji ji domu kupujeme bud v plechovce a ta obsahuje cukr anebo v předvařením stavu kde se často jedná jak o cukr ve složení, tak i o různé konzervanty.
Takže v sezoně, pokud se daří koupit kukuřici sirovou a prověřené kvalitě tak je to rozhodně dobrý nápad ale jako zeleninu k celoroční konzumaci raději ne. A pokud máte na kukuřici chuť i během roku vyberte spíš hluboce mraženou než konzervovanou.
8 místo – Rajčata, lilek, paprika
I když zní jako super zdravá zelenina tak tato trojka se dostala sotva na osmé místo. Protože právě tato zelenina se vyřazuje z jídelníčku při autoimunitních chorobách díky lektinům a saponinům jejich největší množství obsahuje šlupka a semínka. Také se tato zelenina nedoporučuje v případě problému se sliznicí v žaludku a střevech. Ale pokud je člověk zdravý tak rozhodně není třeba vynechávat tuhle zeleninu. Jestli z této z rajčete či papriky před konzumací sundat šlupku značně to vylepší kvantitu této zeleniny.
7 místo – Okurka
Nerada bych urazila okurku ale protože většinu jejího složení tvoří voda právě z mikroelementu okurka toho moc nabídnout nemůže ale také v ní není nic co by mohlo škodit našemu zdraví za to dostává 7 místo a je chutným zdrojem vlákniny.
6 místo – Hrášek
Celkem se sem dají zařadit luštěniny někteří je považují za zeleninu jiní jen za luštěniny tak ať se v tom zbytečně nemotám tak sem na 6 místo bych ještě přidala čočku a lépe červenou čočku, cizrnu, pohanku, mungo. Luštěniny jsou zdrojem rostlinných bílkovin, vitaminů K, draslíku, zinku a dalších mikroelementů. Různorodost je také důležitá například z celého seznamu vybrat jen hrášek a nejíst ostatní budou chybět jiné mikroelementy které právě hrášek neobsahuje. A i když sama se spíš skláním směrem k Low Carb stravování tak jednou začas si luštěniny dopřeju právě pro jejich přínos.
5 místo – Cuketa a ředkvičky
Tímto bodem se dostáváme k zelenině, kterou můžeme jíst klidně na denní bázi. Cuketa a ředkvičky jsou bohaté na mikroelementy a mají vysoký obsah vlákniny.
4 místo – Zázvor, chřest, artyčok
I když by si klidně zasloužili vyšší místo ale bylo třeba rozmístit zeleninu i zdravějsí zeleninu a navíc o jedno místo v žebříčku tato zelenina přišla díky tomu že jíst ji každý den po dlouho dobu je víc ke škodě. Tato zelenina která se řadí do takzvaných „super food“ se doporučuje jisti bud to kursem nebo několikrát do měsíce. Navíc zázvor i artyčok se často doporučuje při problémech s trávením a dá se koupit i v podobě kapsle jako doplněk stravy. No co si budeme povídat pokud můžeš si koupit a zapéct artyčok je super pro zdraví.
3 místo – Špenát a řapíkatý celer
V tomto případě u špenátu je třeba zdůraznit že má tendenci táhnou do sebe z půdy nejen zdravé složky ale i škodlivé. A proto ten co je pěstovaný ve velkém a používají se na nej pesticidy sem rozhodně nepatří ale třeba ten co si můžete i sami vypěstovat doma v květináči nebo koupit na farmě sem patřit bude. O celeru je článku víc než dost a už dávno se ví, že patří mezí běžně dostupné zdravé potraviny. Výborný je třeba čerstvý nakrájený do salátu.
Špenát i řapíkatý celer obsahují antioxidanty. Navíc špenát ve sta gramech obsahuje daní normu vitamínu K.
2 místo – Cibule, česnek, tuřín, ředkev
I když dalo by se o každé zelenině napsat zvláštní článek, ale ať se do dá přečíst trochu to zkrátím a pozitivních účincích cibule a česneku asi není pochyb. Celkově celou tuto skupinu zeleniny sjednocuje to, že mají o přírodní antibakteriální a proti virovými účinky. Mají vysoký obsah bioflavonoidů.
Sem bych chtěla ještě připojit tři typy zeleniny, a to jsou řepa, mrkev a dýně. Ideálně je jíst v syrovím stavu a nebo za studena tak jako u brambor škrob je nezdravý v horkem stavu. Obsahují betakaroten a vitamín B4 samozřejmě i další.
1 místo – Brukvovitá zelenina
Doufám že to nikoho nepřekvapilo. Nejzdravější zelenina je z řady brukvovité. Jednoduše zelená především listová zelenina. Kromě vysokého obsahu vlákniny tato zelenina je především bohatá na sulforofan. Na úplně prvním místě mezi nimi je brokolice dále květák, růžičková kapusta, zelí, kedlubna, kapusta. Pokud je možné tuto zeleninu jíst v syrovém stavu je to samozřejmě lepší ale já chápu, že ne vždy je to reálné a tak jí můžeme jíst i tepelně upravenou spíš míň tepelně upravit.
Navíc k tomuto bodu se skvěle hodí kysané zelí které má pozitivní účinky na náš trávící trakt a obsahuje probiotika i probiotika. Důležité je aby neobsahovalo cukr recept na poje oblíbené zelí zde.