OurLive

Keto dieta zkušenosti

Nevím jestli jsem jediná, ale každý rok na jaře mě přebývá par kil a tak řeším jak na léto zase zhubnout když pomineme situaci před dvěma lety kdy to nebylo jen par kilo kvůli problémům se štítnou žlázou, tam sem se ani nepokoušela zkoušet hubnout sama tam bylo jasné ze potřebuju pomoc. A začala jsem chodit do Naturehouse recenze zde.

Tentokrát jsem se rozhodla, že zkusím Keto pořád o něm všichni mluví a reakce jsou různorodé někdo tvrdí, že je to nejlepší dieta a někdo zase, že to vůbec nefunguje a akorát si zničí člověk žaludek.

Takže chtěla bych říct, že keto dieta je náročná pro lidi kteří nemají dostatečnou sílu vůle rozhodně není vhodná. Podstatné je, že pokud člověk sedí na dietě tam dva dny jím a počítá kalorie a pak zajde na dortík nebo si dá čokoládu a zítra zase bude na dietě. Tak to u ketogenní diety nejde. Naše tělo přenastavuje metabolizmus a začíná fungovat ne ze sacharidů ale právě z tuku tento proces muže u někoho zabrat 5 dní u jiného klidně i 10 dní. A právě proto lidi, co nedokázali vydržet bez sacharidů mají stav, že je třeba bolí žaludek a je jim blbě. Tělo prostě nechápe co se děje s ním a proto se brání, tady je vhodné zvážit třeba Lowcarb nebo jinou variantu. Navíc při prvních příznacích Keto „chřipky“ spousta lidí nedokáže přečkat toto období. Také jsem přesvědčena, že dieta není vhodná pro lidi, kteří nemají zkušenosti s ohraničením v jídle.

Doporučená délka keto diety je od 21 dni až po měsíc a půl není vhodné ji držet déle pak je lepší přejít na lowcarb. Tady bych to ráda upřesnila globálně se keto počítá asi všemi různě, a mírné keto do 50g sacharidů je vhodné i jako způsob života ale ohraničení v striktní tvrdé keto jen s par potravinami a do 20-25g sacharidu není doporučené.

Sama jsem si vybrala variantu keto do 22g sacharidů za den protože jsem ne až tolik chtěla zhubnou na váze ale opravdu redukovat procento tuku v mém těle. I když jsem na internetu našla spoustu komentářů, že správné je vůbec do 20g už sem moc nepředělávala svoje výpočty.

Každé jídlo jsem vážila a zapisovala do aplikace lifesum abych dokázala sčítat sacharidy pravě v aktuální porci. Potom jsem přešla na aplikaci kalorické tabulky kde jsem už nemusela sčítat nutrienty a mohla je nastavit sama podle potřeby.

Začátky na keto první dva týdny

Naše tělo při přestavbě metabolizmu spotřebovává minerály a proto je vhodné propít elektrolity ideálně týden před nástupem na Ketogení dietu. Ale já je první neobjednala protože jsem zapomněla a pak nebyli skladem. Takže sem s tím moc nepochodila. Nedokážu ti říct jestli by s nimi byl přechod bez příznaků. Ale jestli vyzkoušíš propít elektrolity nejen před keto ale i v průběhu určitě napiš do komentáře ráda se poučím.

Bez minerálu mě bylo teda mírně těžko asi od třetího dne bolela hlava a byla jsem hrozně unavená zkrátila jsem trénink a začala hodně ztrácet svalovou hmotu. I když hodně blogerek tvrdí že opravdu na keto se moc cvičit nedá, tak jsem se rozhodla, že ne a zpátky sem se vrátila k cvičení – pondělí, středa a pátek silové cvičení a úterý, čtvrtek jóga. Víkend volný, no volny máme zahradu 🙂

Asi osmý den mě přešli všechny příznaky začala jsem se cítit skvěle a za víkend jsem zhubla přes dvě kila tuků.

Malé praznámí na třetí den na keto jsem neodolala a měla hroznou chuť na chleba z pomazánkou tak sem si dala ale jen 1/3 krajíce a poctivě zvážila a zapsala i tak jsem ten den dodržela do 22g sacharidů.

Ale jinak sem žádné pohnutky ve směru sacharidů neměla. Sem tam mě chyběli špagety s parmezánem, ale to sem si nahradila cuketou nakrájenou ve spirálovači.

Koupila jsem si keto test abych se ujistila jestli jsem ve stavu keozy.

Už se začínám těšit na keto burgry a různé jiná na pohled nezdravě věci pro které je vytvořená náhražka, co jsem se pokusila zkombinovat sama jako třeba pizzu něco jsem upravila recepty Low carb tak aby sem se vešla do 22g.

Za dva týdny jsem zhubla 3,5 kilo. Což si myslím že je docela dobrý výsledek.

Třetí a čtverý týden – keto dieta

První test vyšel trochu tmavší než prostředek a trochu světlejší než poslední čtvereček. Takže ketony už mám a teď se už jen zbývá pustit do něčeho dobrého. A snížila jsem úroveň sacharidů na 20 g tak uvidíme, jestli to bude lepší nebo horší s tou váhou.

Drobné změny v tom, jak se cítím

Na konci druhého týdne jam začala pocitově lépe spát. Ráno nejsem až tak rozbitá a normálně se mi vstává i když pořád vstávám dlouho tak na druhý až pátý budík ale už se neloudám pomalinku a neuvazuju nad tím jestli náhodou se mi nepodaří ještě lehnout. Mám kupodivu na relativně malé množství kalorií co jím hodně energie a nemám téměř nikdy hlad. Nevím asi kdybych tam za den nejedla vůbec tak druhý den asi bych mela hlad. Tím, že se pořád stravuji přerušovaným půstem a tím pádem jím první jídlo kolem 16h a druhé se snažím jíst kolem 20h tak celý den na vodě není problém. Dopoledne piju jednu slabou kávu  ale tak někde kolem 10 až 11 hodiny. Protože kávu si dělám až po cvičení. V těchto dvou týdnech bych chtěla posunout dobu jídla i cvičení bliž k sobě protože aspoň protein je dobré vypít do 30 minut po silovém cvičení. Protein naruší půst, takže asi aktuálně se pokusím cvičit kolem jedné druhé hodiny a pak protein a tím pádem večeřet kolem šesté sedmé hodiny.

Na konci třetího týdne jsem dokončila kurz u dietologa po přerušovaném půstu. A jsem nadšená na čtvrtý týden se chystám udělat si pust po domu 48h a tam za měsíc ještě vyzkoušet a možná někdy vyzkoušet i 72h určitě o tom napíšu a asi i přidám nějaké videa do stories v Instagram.

Tak sem zhubla ještě 2kila

Pátý a šestý týden

Tady jsem se rozhodla zvednou sacharidy na 35g a pomalu zvedat sacharidy směrem k 50g na den a v té variantě asi chvíli zůstanu. Žádné nepříjemné pocity nemám, celkově asi nemám pocit hladu. A už po měsíci celkem stabilizovala příjem kalorií i výběr z čeho vyloženě kalorie dostávám. Poslední dva týdny jsem už nezhubla ani gram. Chvíli jsem byla z toho ve stresu což vůbec přivedlo k mírnému nabraní váhy asi kilo a půl. Po dlouhém zkoumaní problematiky jsem našla že lidé mají set piont. V mém případě je to o dvě kila víc než bych chtěla mít. Tato váha tělu vyhovuje a jemu se z toho bodu nijak nechce a samozřejmě i s tím se dá bojovat.

Doplňující informace

A to nejdůležitější nakonec bez sacharidů v se v našem těle přestává držet voda, kterou je třeba hodně doplňovat. Sama sem to moc nehlídala ono tělo si samo řeklo měla sem pořád žízeň za den sem vypila od 3 až po 4 litry vody. Díky tomu, že v těle se nedrží voda mizí celulitida to je zajímavý a velice výhodný fakt.

Nezapomeň, že pokud budeš končit s keto dietou je třeba sacharidy do stravování přidat postupně.

A ještě malý moment většina lidí kteří skončili s keto dietou zpátky nabírají kilo a pul až dvě, to se jedná vyloženě o vodu – s větším množstvím sacharidů se v našem těle opět začíná držet voda to vede k příbytku na váze.

Mám velice ráda diety, které mě nějakým způsobem omezují to vede mnohem větší improvizaci v kuchyní. za tuto dietu jsem vytvořila burgery upravila polévku Tom yam i když tady bych řekla že to byla spíš lenost. A upravila recept na oblibený mandlový dort z Ikey (a ten můj mě chutnal mnohem víc) a spoustu dalších.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru