Mateřské mléko obsahuje vše, co kojenec potřebuje: bílkoviny, vitamíny, tuky a minerály. A hlavní věc je, že tyto látky jsou organismem miminka dokonale vstřebávány právě z mléka. Ve srovnání s ním budou i ty nejlepší umělé směsi vždy méně plnohodnotnou stravou.
Přínosy mateřského mléka:
- Obsažené bílkoviny téměř nikdy nezpůsobují alergie u kojenců. Jsou bohaté právě na ty aminokyseliny, které potřebuje organismus miminka.
- Tuky obsahují velmi prospěšné mastné kyseliny, které jsou snadno rozkládány díky přítomnému lipázu v mléce. To znamená, že stolice dítěte bude normální, žádné koliky, zácpy nebo nadýmání.
- Pokud jde o sacharidy, mateřské mléko je bohaté na laktózu, která zajišťuje zdravou kyselost ve střevě a žaludku a je živným prostředím pro prospěšné bakterie (naopak potlačuje aktivitu škodlivých bakterií). Kalorií v mateřském mléce, které dětský organismus potřebuje pro růst, je také dostatek.
- Mateřské mléko je správnou stravou pro novorozence také proto, že obsahuje hormony a další biologicky aktivní látky, které formují imunitu.
- Kojení snižuje riziko vzniku cukrovky a obezity u dětí v budoucnu.
- Tato strava se na rozdíl od jakýchkoli umělých směsí nezkazí, neinfikuje se nebezpečnými mikroby a vždy má vhodnou teplotu.
- Dítě si při kojení vyvíjí správný skus, což znamená nižší riziko kazu a stomatitidy ve vyšším věku.
- Během kojení se navazuje hluboká emocionální vazba mezi matkou a dítětem. Dítě je klidné, chráněné a nasycené, matka je sebejistá a uvolněná, což je prospěšné z psychologického hlediska.
Potraviny, které je třeba vyjmout z jídelníčku kojící matky
Správná výživa matky během kojení je také důležitá. Vyhněte se následujícím potravinám (alespoň omezte jejich konzumaci):
- exotickému ovoci (které může způsobit poruchy trávení a alergie u dítěte);
- červeným jablkům a třešním (také kvůli možným alergiím a průjmům);
- paprice (která také může způsobit alergickou reakci);
- okurkám (zředí mléko a snižuje jeho výživovou hodnotu);
- některým mořským plodům: krabům a rakům, ústřicím, sleďům (změní složení mléka a ztíží jeho trávení u dítěte);
- hotovým masovým konzervám, polotovarům;
- hotovým omáčkám (majonéza, kečup z obchodu atd.);
- žitnému chlebu;
- sladkostem obsahujícím mléčné výrobky (kvůli nim se mateřské mléko stává příliš tukovým a těžko stravitelným pro kojence).
Kojící matka měla úplně upustit od alkoholický nápoj. Etanol se okamžitě dostává do krve a tedy i do mateřského mléka, což je pro novorozence extrémně nebezpečné: u dětí mohou nastat neurologická onemocnění a problémy s vývojem nervového systému. Týká se to dětí do dvou let věku, kdy je mladý organismus zvláště zranitelný.
A hlavně by měli milé maminky myslet na to, že jíst je třeba především reálnou stravu, pokud je to možné a žádné polotovary. A hlavně Potraviny přidáváme do jídelníčku postupně a v malém množství tak abychom dokázaly sledovat reakci dítěte.
Také by tě mohl zajímat článek stravování po porodu.
PS: Ideální je vést si stravovací deník a jestli si na to najdeš čas si úžasná. Mě to totiž vydrží dva tři dny a pak zapomenu. Ale tak jak formovaní návyku, a i tohle je jeden z nich, je běh na dlouhou trat tak je důležité začínat znovu a znovu. Především v těch případech, kdy návyk je třeba.