OurLive

Stravování dětí – Část 4 – Stravovaní dětí mezi 1-3 rokem života

Předchozí články:

Obecné informace – Část 1

Plnohodnotné stravování kojence – Část 2

Zavádění příkrmů do stravy dítěte – Část 3

Dítě, které dosáhlo jednoho roku, obvykle má své vlastní stravovací preference a touhy. Již jasně rozumí, jaké jídlo mu chutná a jaké ne. Děti s nízkým apetitem mohou být pro rodiče zdrojem stresu: každé krmení představuje problém.

Pokud jak matka, tak dítě chtějí pokračovat v kojení, můžete pokračovat. Pokud je však nutné kojení přerušit, mělo by se to dělat postupně. Odtržení dítěte od prsu najednou by pro něj bylo velkým otřesem, který by se mohl projevit na zdraví. V takové situaci se děti stávají rozmarnými, úzkostlivými a často se budí v noci. Lékaři doporučují postupně začít dávat běžnou dětskou stravu dítěti během denního krmení.

Snažte se vytvořit režim jídla a zvyknout dítě na něj. Dítě by mělo pochopit, že jídlo je podáváno v určitých časových intervalech, což mu usnadní přizpůsobení se mateřské školce. Pro maminku to také bude jednodušší: může plánovat vaření a další věci na základě jídelního plánu.

Násilné krmení je zakázané! Pokud dítě nechce jíst, když přijde čas, nechte ho na pokoji. Ve věku jednoho a půl roku se u dětí probouzí zvědavost, mají zájem o aktivní hraní spíše než o oběd. Někdy dítě celý den nechce jíst, ale až se zatoulá, sní veškerou svou denní dávku. Učte děti správnému stravování a režimu trpělivě a systematicky, ale nepřeplňujte je jídlem.

S růstem dítěte rozšiřte jeho jídelníček a přidávejte stále pevnější potraviny. V šesti měsících je trávicí systém již dostatečně vyvinutý, aby úspěšně strávil jemně mleté potraviny rostlinného i živočišného původu a získal z nich potřebné vitamíny, sacharidy a bílkoviny. Přejděte od kašovité stravy k malým kouskům, které dítě dokáže rozžvýkat a spolknout.

Jak sestavit stravovací plán pro dítě ve věku 1-3 let

Věk jednoho až tří let je obdobím, kdy je nejdůležitější stravování dítěte vyvážené a rozmanité. Pediatři doporučují krmit děti pětkrát denně (tři hlavní jídla a další dvě svačinky). Co se týče sortimentu, pro dítě do tří let by mohl vypadat přibližně následovně:

  • Snídaně: zelenina tepelně upravená; dobře uvařené kaše; nízkotučné ryby nebo maso. Také jsou vhodná vejce. Můžete pít šťávy a bylinné čaje.
  • Oběd: skládá se z horké polévky (na kostním nebo zeleninovém vývaru) a hlavního jídla (maso, ryba).
  • Večeře: malá porce zeleniny, kaše a maso.
  • Svačiny: je možné vybírat ovoce nebo zeleninu v malých porcích.

Pro zajištění správné stravy dětí ve věku 1-3 let by měla být většina tuků a bílkovin přijata v první polovině dne. Je vhodné pít neslazenou vodu, aby se předešlo zubnímu kazu (který ohrožuje mléčné zuby stejně jako trvalé zuby).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru