Předchozí články:
- Obecné informace – Část 1
- Plnohodnotné stravování kojence – Část 2
- Zavádění příkrmů do stravy dítěte – Část 3
- Stravovaní dětí mezi 1-3 rokem života – Část 4
- Stravování dětí předškolního věku – Část 5
- Principy zdravé výživy školáků – Část 6
Produkty, které by měly být vyřazeny z dětského jídelníčku
Pokud se snažíte zajistit, aby strava vašich dětí byla správná a nezpůsobovala jim škodu, některé potraviny by měly být omezovány (nebo konzumovány jen ve velmi malém množství a zřídka):
- jídla obsahující barviva a konzervanty;
- slazené nápoje sycené oxidem uhličitým;
- fast food;
- džusy v sáčcích;
- nebývalé zeleniny a ovoce;
- příliš pálivá jídla;
- houby;
- pšeničný chléb a pečivo,
- cukr (ve velkém množství způsobují přibírání na váze);
- nápoje obsahující kofein;
- uzené salámy;
- margarín a transmastné kyseliny;
- smažené v fritéze;
- mléčné výrobky;
- průmyslově vyráběné omáčky;
- bonbóny, žvýkačky.
Na druhou stranu, jakékoli mono-diety nebo hladovění jsou dětem absolutně zakázány – jak malým dětem, tak školákům, včetně teenagerů.
Dietami může dojít k osteoporóze, zejména u dívek, které v dospívání trpí poruchami příjmu potravy. Kvůli hladovění může skelet nedostatečně vyvíjet a kosti se stávají křehkými (a zde jsou v ohrožení především dívky). Pro dívky a mladé dívky je velmi důležité konzumovat dostatek potravy bohaté na bílkoviny, tuky, vitamín D a vápník. Pokud chcete chránit děti před osteoporózou, sledujte jejich stravu, dokud jsou malé.
Děti, které nedostávají dostatek potravy a hladují, drží nízkokalorické diety atd., mají nižší hmotnost než normální, což často zpomaluje nejen jejich fyzický, ale i pohlavní vývoj. Mimochodem, toto také hrozí sportovním dětem, pokud málo jedí.
Nesbalancovaná a nepravidelná strava v dětství je příčinou rakoviny, diabetu, nadměrné váhy, metabolických poruch, problémů srdce, cév a vysokého krevního tlaku v dospělosti.
Je třeba nutit děti jíst?
Děti často odmítají zdravé a užitečné jídlo, protože se jim nelíbí chuť. Prvním impulsem rodičů a členů rodiny je donutit „hladovějicího“ sníst všechno, co je správné. Ale takhle to je jestě horší. Je třeba klidně vysvětlit dítěti, proč je toto jídlo dobré a zdravé, že by ho mělo jíst a může ho jíst.
Generace našich matek a babiček byla zvyklá klást ultimáta: buď dojíš všechno na talíři, nebo nemůžeš odejít od stolu. Jak jste se cítili v dětství pod tímto tlakem? Přešla vás chuť k jídlu?
Pro mnoho matek je odmítnutí jejich připraveného jídla ze strany syna nebo dcery osobní urážkou. Matky mají pocit, že dítě prostě z vzdoru takto jedná, že neumí ocenit péči a vynaložené úsilí. Emoce berou vrch nad rozumem a začínají se na děti zlobit.
Nicméně, tato urážka nereprezentuje skutečnost: dítě upřímně miluje matku a jídlo je jen jídlo, chuť k jídlu je ovlivněna jinými důvody. Vědomě a klidně se zeptejte, proč dítě odmítá jíst, co se stalo.
Jídlo násilím v dětství určuje vztah k jídlu na zbytek života. V západních zemích je běžné donutit děti k správné a zdravé výživě, protože je to moderní, prestižní a mělo by přinášet potěšení. V rozvíjejících se zemích je motivace jiná: dospělým je trapné před sousedy, pokud jsou jejich děti hubené – sousedé si pomyslí, že děti nedostávají jídlo kvůli chudobě. Nicméně výsledek je stejný: děti jsou násilím nakrmeny.
Přehnaná kontrola všeho, co dítě konzumuje, mu nepomáhá. Stejně tak i zákaz výživných, ale škodlivých fast foodů, sladkostí. Zakázaný plod láká, touha po něm se stává neúnosnou.
Nucení zdravé stravy (i když je nejchutnější a nejkvalitnější) má stejný efekt: člověk přestane považovat za cenné a hodnotné (což samozřejmě ovlivní jeho návyky v dospělém životě).